Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Zakup paliwa: Dostawcy mogą zdjąć z rolników biurokrację!

11.04.2017

Drukuj

Zakup paliwa: Dostawcy mogą zdjąć z rolników biurokrację!

Artykuł dostępny

Monitoring skarbowy i kary

Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów – bo o niej mowa – jest częścią wdrażanego od roku tzw. Pakietu Transportowego. Obejmie ona też rolników, wprowadzając ograniczenia w nabyciu ON. Nic dziwnego, że właściciele gospodarstw są przerażeni wizją nowych regulacji, ponieważ za ich nieprzestrzeganie nowych przepisów grożą wysokie kary – od 10 do 20 tys. zł!

r e k l a m aZgodnie z nowym prawem, zakup paliwa rolniczego do gospodarstwa będzie podlegał monitoringowi przez organy celno-skarbowe za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Dla rolników będzie to dotyczyło przede wszystkim przewozu ON w ilości powyżej 500 litrów (+/- 10%), jednorazowo i to w każdym przypadku, nawet gdy rolnik będzie tylko nabywcą (kupującym).

Dostawca paliwa może pomóc rolnikowi

O tych zasadach informowaliśmy Państwa już tydzień temu. Jednak okazuje się, że rolnicy mogą przerzucić całą biurokrację, która – zgodnie z nowym prawem – znajduje się po ich stronie na firmę dostarczającą im paliwo na podwórko. Ustawodawca przewidział taką możliwość i niektóre firmy informują już o tym swoich klientów.

– Właśnie rozwozimy naszym klientom wzór specjalnego upoważnienia – mówi Sławomir Muszyński z lubuskiej firmy Petrotrans. – Po wypełnieniu tego upoważnienia będziemy mogli w biurze firmy wszystkie czynności związane z dostawą paliwa do gospodarstwa rolnego wykonać za rolnika na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – dodaje.

To spore udogodnienie dla rolników, bo konieczność zgłaszania za pośrednictwem Platformy odbioru paliwa niemal od razu, zwłaszcza w okresie spiętrzenia prac polowych, dla wielu gospodarzy jest uciążliwa.

Nowe obowiązki dostawcy paliwa i rolnika

Przypomnijmy, jakie obowiązki na dostawcę paliwa i rolnika nakłada nowa ustawa:

•    Istotą nadzoru nad przewozem paliw jest stworzenie Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (zobacz grafikę poniżej) prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową (KAS).
    •    W przypadku rolników nabywających ON od hurtowników z obcym transportem, obowiązek zgłoszenia dostawy spoczywa na „podmiocie wysyłającym”, który dla danej dostawy otrzymuje od KAS unikalny numer referencyjny (ważny 10 dni).
    •    Numer ten przekazuje się przewoźnikowi, który z kolei powinien go przekazać odbiorcy końcowemu (rolnikowi).
    •    Przewoźnik przed rozpoczęciem przewozu musi uzupełnić w systemie elektronicznym (przez Internet) swoje dane.
    •    Po dokonaniu dostawy rolnik (podmiot odbierający), najpóźniej w następnym dniu roboczym, zgłasza do systemu informację o odbiorze towaru.
    •    W przypadku, gdy rolnik sam wykonuje przewóz ON, np. zakupionego na stacji paliw, także powinien najpierw zgłosić przewóz do KAS i uzyskać numer transakcji.
    •    Bez okazania tego numeru sprzedawca nie ma prawa sprzedać paliwa – stąd informacje w stacjach paliw, jakie pojawiły się na początku kwietnia, że bez numeru sprzedaje się np. tylko 480 l paliwa.
    •    Po przywozie paliwa do gospodarstwa należy najpóźniej do końca następnego dnia roboczego zgłosić ten fakt do Systemu.

Czytaj także:

Uwaga rolnicy! Na stacji kupicie tylko do 480 litrów ON

Ile paliwa można przechować w gospodarstwie?

Koniec z paliwem w beczkach? Uwaga na nowe przepisy!
bcz, współpraca: pł, rw

Fot. Czekała

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii