StoryEditor

Poród pod kontrolą – przegląd urządzeń monitorujących wycielenie

Większość porodów nie wymaga interwencji hodowcy, ale… Życie pokazuje, że dyskretny nadzór czasem pozwala uniknąć wielu komplikacji.
Zdecydowany odsetek porodów (szacuje się że około 80%), nie wymaga pomocy z zewnątrz. Co więcej – często bywa tak, że człowiek zamiast pomagać wręcz szkodzi, na siłę przyspieszając akcję porodową – przebija pęcherz płodowy, zbyt szybko zakłada linki czy wycielacz. Jak znaleźć złoty środek? Interweniować tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zanim jednak to nastąpi, trzeba wiedzieć, kiedy można spodziewać się rozwiązania. I tu natura lubi zaskakiwać, a zapracowany hodowca chciałby dokładnie wiedzieć, kiedy powinien skupić się na przyszłej matce.

Z pomocą przychodzi technologia, oferująca całą gamę sprzętów i systemów monitorujących zbliżający się poród.
Wiele oferowanych systemów monitoringu porodu współpracuje z systemami zarządzania stadem (wnioskowanie o terminie porodu na podstawie monitoringu aktywności ruchowej i przeżuwania). Tak działają systemy w robotach Lely, wszystkich typach systemów udojowych DeLaval czy tagi Cow Watch z Alty lub czujniki uszne Smartbow firmy Zoetis. Są dostępne również inne rozwiązania  – system ogonowy, oferowany przez e–stado (ten wymaga jednak programu, Acces Pointa, routera i osprzętu), czy prostszy Moocall (dystrybutorem jest firma Atorim) i dopochwowa – Medria (Agrocomplex). Jednym słowem – każdy może znaleźć coś dla siebie!
 
Zobacz, jak działają urządzenia, jaki jest ich koszt oraz jak oceniają je rolnicy, którzy mają już nawet kilkuletnie doświadczenia z systemem monitoringu wycieleń. W najnowszym wydaniu TB 9/2020 opisujemy wszystko w szczegółach!

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 21:43