StoryEditor

Kukurydza wreszcie ruszyła

Wraz z poprawą pogody żniwa kukurydziane rozkręciły się na dobre. Są regiony, gdzie przed elewatorami ustawiają się już kolejki. Jednak prawie wszędzie ziarno jest wciąż bardzo mokre i należy liczyć się z potrąceniami z tytułu wilgotności.
12.11.2020., 12:11h

Najlepiej jest sprzedawać tam, gdzie nie tylko ceny są wyższe, ale i potrącenia są ustawione obiektywnie. Niestety z kukurydzą mokrą za daleko się nie pojedzie, bo koszty transportu zjedzą ewentualną korzyść.

Spore zainteresowanie kukurydzą jest nakręcane nie tylko opóźniającymi się zbiorami.  COCERAL zrewidował szacunki zbiorów kukurydzy w UE w 2020 r. do 62,8 mln ton z poprzedniej prognozy 64,6 mln ton. Zeszłoroczne zbiory wyniosły 65,3 mln ton. Atmosferę podkręca wzrost cen na światowych rynkach i wzrost zainteresowania eksporterów naszą krajową kukurydzą. Wystarczy przeanalizować światowe giełdy, kukurydza na Chicago poza szczytem z lipca 2019 r ostatnio powyżej 415 USD/buszel kosztowała ponad cztery lata temu. Także na Matifie ceny kukurydzy dochodząc obecnie do 193 euro/t w kontraktach na styczeń, są na najwyższym poziomie od dwóch i pół roku. Rynek kukurydzy dawno nie był tak spragniony dostaw. Dość powiedzieć, że większość magazynów zbożowych odkłada na ten i następny tydzień zajmowanie się innymi zbożami i właśnie na kukurydzy skupia się najbardziej.

Ceny stabilizują się w najczęściej proponowanym zakresie 450...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 10:26