StoryEditor

Rynkiem rzepaku rządzi szybka wiosna

Pomimo braku opadów śniegu, na giełdzie Matif trwa odwilż po dramatycznym poprzednim tygodniu, kiedy to ceny spadły o 16 euro/t.
23.01.2020., 13:01h

Na początku tego tygodnia mieliśmy do czynienia ze wzrostami cen sięgającymi nawet poziomu 410 euro/t, które już we wczorajszej sesji (23.01.) zostały skorygowane do 407 euro/t na kontrakcie lutowym. Dziś rzepak znów zaczyna spadać. Eh niech zniknie w końcu ten luty, bowiem klarowność sytuacji mocno zaburza odwracanie pozycji przez traderów giełdowych, ale wiosenne nastroje mogą przyhamować mocniejsze wzrosty cen, pomimo, iż dane wskazują na drożenie rzepaku.

Pogoda ma także wpływ na giełdę. Jej przebieg służy nie tylko do oceny przyszłych plonów, ale często, a może przede wszystkim do określenia terminu kolejnego szczytu podaży surowca. Można nieco żartobliwie powiedzieć, że wiosna trwa w tym roku nieprzerwanie od listopada. Panujące u nas temperatury zarówno w dzień jak i w nocy nie schodzą mocno poniżej kreski, a grudzień należał do jednych z najcieplejszych w historii. Odkąd śledzę rynek giełdowy, a jest to już ponad 20 lat, takie szybsze pojawienie się oznak kończącej się zimy zawsze brało górę nad innymi danymi bazowymi, dotyczącymi ilości zebranych i szacunku zasiewów na nowe żniwa. 

Bowiem pomimo, iż rzepaku d...

Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 18:39