StoryEditor

Szklany sufit w rzepaku

Rzepak na Matifie w bieżącym tygodniu juz prawie witał się z gąską i dwukrotnie niemal zaliczał poziom 400 euro/tonę. Jednak  wciąż do przekroczenia tej niewidzialnej zapory brakuje dosłownie niecałego euro, potem już powinno pójść gładko.
13.12.2019., 08:12h

W poniedziałek Matif na luty 2020 r. zamknął się na 398,75 euro/t, by w kolejnych dniach zaliczyć spadki i wylądować znów na poziomach 396,5 euro we środę.

Wczoraj jednak nastąpił zdecydowany atak pozycji obronnej i giełda  zaowocowała wzrostami 2,75 euro wyceniła rzepak na 399,25 euro/t na kontrakcie lutowym
.
Nie bez przyczyny takie zjawisko nazywa się szklanym sufitem, nie widzisz go, a się od niego odbijasz.

Kupujący na giełdach będą bronić teju granicznej pozycji bowiem zdają sobie sprawę, że po jej przekroczeniu o tak ważne, kolejne punkty oporu będzie już trudno.
Co więcej złotówka także zaczyna marsz w kierunku 4,30 zł za jedno euro. Obecny kurs jest  4,287 zł/euro.

Poziom Matifu i słabsza złotówka powodują, że ceny na rynku znów nieznacznie drgnęły w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

Średnia notowanych propozycji cenowych w firmach handlowych jest o 10 zł wyższa niż tydzień wcześniej i wynosi 1615 zł/t.

Zakłady tłuszczowe w większości pokazują ceny na luty i marzec następnego roku. Dochodzą też do nas sygnały o delikatnym zasileniu się wytwórni zlokalizowanych na południu Polski, czeskim rzepakiem. Czesi wraz ze wzrost...

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 17:52