StoryEditor

Rynek zbóż: wszystkie oczy na Ukrainę, co z cenami?

W cieniu dramatu wojennego toczącego się w Ukrainie, na zbożowym rynku odbywa się wciąż szacowanie efektów trwającej już miesiąc wojny. Zobaczmy, jak na przedłużające się działania na froncie i płynące z tego tytułu zagrożenia dla bilansów żywnościowych, reagują rynki.
24.03.2022., 12:03h

Od początku bieżącego sezonu do końca lutego br. Ukraina wyeksportowała 18,1 mln ton pszenicy, co oznacza wzrost o 32% r/r. Jednak rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała zablokowanie funkcjonowania portów Morza Czarnego i Morza Azowskiego, a przecież Ukraina ponad 95% swojej pszenicy eksportuje drogą morską.

Lądowy eksport z Ukrainy

Obecnie eksport przesuwa się w kierunku transportu kolejowego, przez zachodnie granice z krajami UE. Tu jednak, w porównaniu z portami morskimi przepustowość jest znacznie mniejsza.  Dodatkowo ruch hamują istniejące na Ukrainie licencje na eksport pszenicy i ograniczenia w ich wydawaniu w celu zapewnienia wystarczających rezerw dla bezpieczeństwa żywnościowego Ukrainy.

Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe uważa za konieczne zniesienie licencji na eksport kukurydzy, pszenicy i oleju słonecznikowego, ponieważ decyzja ta nie pozwala na przyspieszenie eksportu. Ponadto proponuje przesunięcie eksportu portowego na szlaki lądowe. Przez porty Ukraina eksportowała ok. 200 tys. ton zbóż dziennie. Obecnie szlaki lądowe pozwalają na eksport około 20 tys. ton dziennie.

Takie spowolnienie zdaniem członków stowarzyszenia grozi ...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 13:53