StoryEditor

Rynek zbóż pozostawiony sam sobie, może nieźle namieszać

Przyzwyczailiśmy się już do znacznych wahań cen na rynku zbóż, ale to co się dzieje obecnie, wszystkim uczestnikom zbożowego handlu daje wiele do myślenia. Rynek jest kompletnie nieprzewidywalny i co dnia możemy spodziewać się kolejnego zamieszania.
10.03.2022., 14:03h

W tym tygodniu ceny pszenicy na Matifie  w poniedziałek zaliczyły rekord zbliżając się do 400 euro na majowym kontrakcie. W kolejnych dniach giełdy jednak zluzowały i choć w czwartek na otwarciu mamy kolejne kilkunastoeurowe wzrosty, to na koniec dnia pszenica w notowaniach na maj zamyka się na 4-eurowym minusie, na czwartkowym zamknięciu (10.03.2022 r.) kosztuje 368,25 euro/t.

Poniedziałkowy wyskok giełd zbiegł się z osłabiająca się złotówką i w portach pojawiły się nawet ceny 2100 zł/t pszenicy. Obecnie jednak i giełda, i nieco mocniejsza złotówka powodują, że eksporterzy płacą w portach 1870–1905 zł/t. Tak wysokie ceny kuszą, ale trzeba pamiętać, że dopiero teraz ma być w Gdańsku ładowany Panamax przypływający po pszenicę. Stąd zresztą te wysokie ceny, bo oferta ponad 1900 zł dotyczy właśnie dostaw do Gdańska/Gdyni. Większych ruchów w portach możemy się spodziewać dopiero w kwietniu, więc nie wszyscy są skłonni czekać. Bo przecież kasa za zboże ma być wykorzystana na zakup nawozów i paliwa.

W naszych portach zacznie się niebawem większy ruch, a w ukraińskich portach Morza Czarnego wciąż trwa blokada. Przed t...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 04:51