StoryEditor

Rynek zbóż: kukurydza trzyma cenę, reszta gorzej

Ostatni tydzień przyniósł na zbożowym rynku korekty cen niemal wszystkich zbóż, wśród tych stabilnością wyróżnia się jednak kukurydza, która nie tanieje. Co może stać się z cenami zbóż w niedalekiej przyszłości? 
10.02.2022., 13:02h

Pszenica na Matifie w tym tygodniu zaliczyła najpierw nieznaczne trzydniowe spadki, w czwartek na początku dnia się odbija, ale w końcówce dnia traci i (10.02.22 r.) notowania na marzec kosztują 261,5 euro/t, a więc podobnie jak przed tygodniem. O 1,25 euro/t droższa jest pszenica na maj i to ona jest brana pod uwagę w eksportowych wycenach. Niestety efekt tak niewielkich tygodniowych podwyżek jest stłumiony przez umocnienie złotówki, za jedno euro płacimy już 4,50 zł. 

To dlatego eksporterzy obniżyli w portach ceny do 12301240 zł/t. Choć są to ceny przekraczające o 14–15 euro notowania Matifu, to dla coraz większej grupy gospodarstw ceny portowe są w pewnym sensie mocno wirtualne. Bowiem koszt transportu z głębokiego południa zdecydowanie przekracza już 150 zł/t, a z centrum trzeba wydać powyżej 80 zł/t. Dlatego eksport jest coraz mniejszy, bo w styczniu z naszych portów (wg Sparks Polska) wypłynęło już tylko nieco ponad 110 tys. t pszenicy, co każe patrzeć na nasz rynek krajowy jako na zamknięty w granicach własnej podaży i popytu.

Ze względu na wciąż niewielką podaż przetwórcy cen w zasadzie nie ruszyli, za to handlowcy obawia...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. lipiec 2024 00:28