StoryEditor

Rynek zbóż: Pękają kolejne barykady cenowe

Na krajowym rynku zbożowym, pomimo iż giełdy światowe nie dają ku temu podstaw, ceny zaczynają spadać. Nawet w skupach, pozbawionych większych dostaw zrywane są ustanowione wcześniej cenowe zasieki.
17.02.2022., 11:02h

Notowania pszenicy na giełdzie Matif, po dwudniowych mocnych wzrostach na końcu ubiegłego i początku tego tygodnia, obecnie spadają. Ogólny trend spadkowy trwający od końca listopada ubiegłego roku utrwala się pomimo krótkotrwałych pików, spowodowanych zmiennymi nastrojami związanymi z wciąż niejasną sytuacją na Wschodzie Europy. Rosja mówi, że się wycofuje Amerykanie uważają inaczej. W okresach chwilowego wytchnienia od eskalacji konfliktu górę znów biorą pozytywne doniesienia z rynków zbóż, a za takie można uznać prognozy zbiorów, a przede wszystkim planowanego eksportu pszenicy z Kanady w nadchodzącym sezonie.

Kanadyjscy eksperci z Agriculture and Agri-Food Canada szacują, że w nadchodzącym sezonie kanadyjski eksport pszenicy wzrośnie o 30%, do 21,3 mln t, z 14-letniego najniższego poziomu 16,4 mln t w bieżącym sezonie. Wciąż jednak będzie to mniej niż 26,4 mln t wyeksportowanych w rekordowym sezonie 2020/21.

Taki eksport będzie możliwy dzięki temu, że produkcja wzrośnie o 44% rok do roku, osiągając 31,2 mln t w sezonie 2022/2023, z 21,7 mln t w wyniku sezonu 2021/2022. Plony pszenicy w kraju wrócą do poprzedniej średniej ...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 16:29