StoryEditor

Wybuchły ceny w portach, okopany krajowy rynek

Podczas, gdy na świecie ceny pszenicy gwałtownie wystrzeliły, to u nas w skupach wszystko dzieje się zdecydowanie wolniej. Okopany rynek zachowuje się jakby nic się nie stało. A dzieje się bardzo dużo!
24.02.2022., 14:02h

Na wieści o grożących Ukrainie działaniach wojennych ze strony Rosji, już od początku tygodnia pszenica na Matifie szła do góry. Jednak wzrosty majowych notowań pszenicy o 3 euro w poniedziałek, o 5,75 euro we wtorek, a nawet środowy skok o 9,5 euro, były tylko przygotowaniem pola bitwy, do czwartkowej erupcji cenowej. 

Po rozprzestrzenieniu informacji o najeździe Ukrainy przez rosyjskiego agresora, rynki wręcz eksplodowały. W czwartek pszenica w kontraktach marcowych, na Matifie notuje 29-eurowe podwyżki. Wygaszane już marcowe notowania kosztują 316,50 euro/t, a omawiane wcześniej kontrakty majowe podskoczyły o 21 euro i na czwartkowym zamknięciu – 315 euro/t. Tym samym tygodniowy wzrost przekroczył 46 euro/t! 

Dla zwolenników przeliczania notowań na złotówki dodać należy, że olbrzymim lewarem dla cen jest kurs euro, bo za jedno euro płacimy już nawet 4,62 zł/t.

Eksporterzy bardzo szybko zareagowali na te wzrosty i ceny w portach wręcz eksplodowały, w ciągu jednego dnia podskakując o 150 złotych. W czwartek za pszenicę w portach płacono aż 1470–1500 zł/t!

Niestety krajowy rynek na te informacje reaguje z ogromnym opóźnieniem i sp...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 11:38