Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Kto płaci VAT za pracę pszczoły na polu?

Obrazek

Niektóre, uprawy rolne wymagają znoju pszczół. Ale nie zawsze usługa zapylania jest za darmo. Jak ją opodatkować VAT?

dr Piotr Łuczak29 lipca 2016, 17:24

Nasz Czytelnik pyta: „Jestem dużym producentem rzepaku i podatnikiem VAT. Od wielu lat udostępniam swoje pola pszczelarzom z wędrownymi pasiekami. Do tej pory odbywało się to na zasadzie zwyczajowej. W tym roku jedna z większych pasiek zapowiedziała, że od następnego roku będę za to płacił. Kto i na jakich zasadach ma wystawić fakturę za zapylanie roślin?”

Odpowiedź: Na początek należy określić, kto i co sprzedaje, niezależnie od tego, jaki jest ostateczny beneficjent – uważa Roman Włodarz – prezes Śląskiej Izby Rolniczej i nasz redakcyjny ekspert VAT.

Ogólnie przyjęło się, że to pszczelarz świadczy usługę zapylania i za to powinien otrzymać zapłatę (faktycznie może też być odwrotnie!). Zatem, jeśli to rolnik ma zapłacić, ważny jest status VAT pszczelarza oraz określenie rodzaju usługi. Jeśli będzie to np. „usługa wspomagająca zapylanie roślin”, to wg naszej oceny będzie się to mieścić klasyfikacji PKWiU  01.61 Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną, wymienioną w Załączniku nr 2 pod pozycją 35 i uprawniająca do stosowania zwrotu zryczałtowanego. Gdy pszczelarz ma status rolnika ryczałtowego, to rolnik – podatnik czynny powinien mu wystawić na taką usługę fakturę VAT – RR. Jeśli pszczelarz jest podatnikiem czynnym, powinien naszemu Czytelnikowi wystawić zwykłą fakturę ze stawka 8% VAT.

Można też do sprawy podejść inaczej. Jeśli to rolnik będzie świadczył usługę udostępniania pola do zbierania pyłku i miodu, a roślina miododajna nie jest uzależniona od pszczół. Trudno znaleźć w samej Ustawie o VAT i innych przepisach, jak podejść do tego zagadnienia. Faktycznie będzie to „Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich PKD 01.62.Z, jednak z braku wyraźnej linii orzeczniczej radzimy wystąpienie w takim przypadku do fiskusa o interpretację.
opr. pł

W każdym kolejnym numerze „top agroszef Premium” szerokie materiały poświęcone VAT: kalkulacje, porady, pytania i odpowiedzi. Kwartalnik „agroszef” w promocyjnej cenie – tylko 20 zł/rok do prenumeraty „top agrar Polska”. Zadzwoń już teraz: 61 886 29 28.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)