StoryEditor

Kto płaci VAT za pracę pszczoły na polu?

Niektóre, uprawy rolne wymagają znoju pszczół. Ale nie zawsze usługa zapylania jest za darmo. Jak ją opodatkować VAT?
29.07.2016., 17:07h

Nasz Czytelnik pyta: „Jestem dużym producentem rzepaku i podatnikiem VAT. Od wielu lat udostępniam swoje pola pszczelarzom z wędrownymi pasiekami. Do tej pory odbywało się to na zasadzie zwyczajowej. W tym roku jedna z większych pasiek zapowiedziała, że od następnego roku będę za to płacił. Kto i na jakich zasadach ma wystawić fakturę za zapylanie roślin?”

Odpowiedź: Na początek należy określić, kto i co sprzedaje, niezależnie od tego, jaki jest ostateczny beneficjent – uważa Roman Włodarz – prezes Śląskiej Izby Rolniczej i nasz redakcyjny ekspert VAT.

Ogólnie przyjęło się, że to pszczelarz świadczy usługę zapylania i za to powinien otrzymać zapłatę (faktycznie może też być odwrotnie!). Zatem, jeśli to rolnik ma zapłacić, ważny jest status VAT pszczelarza oraz określenie rodzaju usługi. Jeśli będzie to np. „usługa wspomagająca zapylanie roślin”, to wg naszej oceny będzie się to mieścić klasyfikacji PKWiU  01.61 Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną, wymienioną w Załączniku nr 2 pod pozycją 35 i uprawniająca do stosowania zwrotu zryczałtowanego. Gdy pszczelarz ma status rolnika ryczał...

Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 21:47