Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Ploniarka zbożówka – jak rozpoznać? Jakie są objawy żerowania i zapobieganie

Obrazek

Gdy wysiewamy kukurydzę, zakładamy, że blisko 90–95% nasion szybko i równomiernie wykiełkuje i wyrosną z nich zdrowe rośliny. To od obsady zależy plon zielonki i energii na kiszonkę czy ziarna. Tymczasem od startu wegetacji czyhają na nie różne zagrożenia. W przeciwieństwie do większości gatunków uprawianych w naszym klimacie kukurydza nie jest zagrożona ze strony chorób odnasiennych czy odglebowych, ale przez szkodniki. Wpłynąć mogą one w pierwszej kolejności na obsadę poprzez eliminację zaatakowanych siewek. Drugorzędny, ale niewiele mniejszy wpływ szkodniki mogą mieć na kondycję młodych roślin i tempo ich wzrostu. Jak rozpoznać obecność ploniarki zbożówki w kukurydzy, jak zapobiegać i jak zwalczać?

Tomasz Czubiński8 kwietnia 2023, 16:00
Niestety, w chwili zauważenia objawów żerowania szkodników, jest najczęściej zbyt późno na podjęcie działań ochronnych. Mimo to warto je poznać, aby w kolejnym sezonie podjąć działania zaradcze.

Ploniarka zbożówka - charakterystyka i objawy

Sprawca: larwy muchówki – ploniarki zbożówki.
Zewnętrzne objawy żerowania: placowy brak wschodów, zniekształcone siewki i starsze rośliny, liście sklejone w pączku, postrzępione liście, uszkodzony stożek wzrostu.
Miejsca częstego występowania: niezależnie od lokalizacji miejsca na polu i pola, częściej jednak po zbożach, szczególnie jarych i po kukurydzy.


Zobacz także: Drutowce w kukurydzy – Jak rozpoznać i jak zwalczać?

Ploniarka zbożówka - zapobieganie i zwalczanie

  • Zapobieganie: możliwie wczesny siew kukurydzy, unikanie siewu po zbożach i po kukurydzy, izolacja przestrzenna od upraw trwałych, użytków zielonych, traw nasiennych i ugorów.
  • Zwalczanie: brak obecnie zarejestrowanych insektycydów, stosowanie zapraw czy granulatów zarejestrowanych np. na drutowce pozwala przy okazji na ochronę przed wczesnym nalotem szkodnika.
fot. Tomasz Czubiński


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 04/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)