Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Drutowce w kukurydzy – Jak rozpoznać i jak zwalczać?

Obrazek

Gdy wysiewamy kukurydzę, zakładamy, że blisko 90–95% nasion szybko i równomiernie wykiełkuje i wyrosną z nich zdrowe rośliny. To od obsady zależy plon zielonki i energii na kiszonkę czy ziarna. Tymczasem od startu wegetacji czyhają na nie różne zagrożenia. W przeciwieństwie do większości gatunków uprawianych w naszym klimacie kukurydza nie jest zagrożona ze strony chorób odnasiennych czy odglebowych, ale przez szkodniki. Wpłynąć mogą one w pierwszej kolejności na obsadę poprzez eliminację zaatakowanych siewek. Drugorzędny, ale niewiele mniejszy wpływ szkodniki mogą mieć na kondycję młodych roślin i tempo ich wzrostu. Jak rozpoznać obecność drutowców w kukurydzy, jak zapobiegać i jak je zwalczać?

Tomasz Czubiński5 kwietnia 2023, 09:54
Niestety, w chwili zauważenia objawów żerowania szkodników, jest najczęściej zbyt późno na podjęcie działań ochronnych. Mimo to warto je poznać, aby w kolejnym sezonie podjąć działania zaradcze.

Drutowce - objawy żerowania

Sprawcy to larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych, np. osiewniki, nieskor czarny itp.  • Zewnętrzne objawy żerowania: brak wschodów punktowo lub na mniejszych placach.
  • Podziemne objawy: przewiercone, pęczniejące ziarniaki, korzenie zarodkowe i kiełek, obecność larw.
  • Miejsca częstego występowania: pola po ugorach, systemy uprawy uproszczonej, zwłaszcza tzw. uprawa zerowa i strip-till bez wzruszania całopowierzchniowego, miejsca pod drzewami.
  • Zapobieganie: uprawa orkowa (w ciągu dnia), unikanie siewu po uprawach wieloletnich i ugorach.
  • Zwalczanie: zaprawianie nasion (cyjanotraniliprol, teflutryna), stosowanie granulatów w trakcie siewu (cypermetryna, teflutryna).
Fot. Tomasz Klejdysz


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 04/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)