Drutowce w kukurydzy – Jak rozpoznać i jak zwalczać?

Gdy wysiewamy kukurydzę, zakładamy, że blisko 90–95% nasion szybko i równomiernie wykiełkuje i wyrosną z nich zdrowe rośliny. To od obsady zależy plon zielonki i energii na kiszonkę czy ziarna. Tymczasem od startu wegetacji czyhają na nie różne zagrożenia. W przeciwieństwie do większości gatunków uprawianych w naszym klimacie kukurydza nie jest zagrożona ze strony chorób odnasiennych czy odglebowych, ale przez szkodniki. Wpłynąć mogą one w pierwszej kolejności na obsadę poprzez eliminację zaatakowanych siewek. Drugorzędny, ale niewiele mniejszy wpływ szkodniki mogą mieć na kondycję młodych roślin i tempo ich wzrostu. Jak rozpoznać obecność drutowców w kukurydzy, jak zapobiegać i jak je zwalczać?
Drutowce - objawy żerowania

- Zewnętrzne objawy żerowania: brak wschodów punktowo lub na mniejszych placach.
- Podziemne objawy: przewiercone, pęczniejące ziarniaki, korzenie zarodkowe i kiełek, obecność larw.
- Miejsca częstego występowania: pola po ugorach, systemy uprawy uproszczonej, zwłaszcza tzw. uprawa zerowa i strip-till bez wzruszania całopowierzchniowego, miejsca pod drzewami.
- Zapobieganie: uprawa orkowa (w ciągu dnia), unikanie siewu po uprawach wieloletnich i ugorach.
- Zwalczanie: zaprawianie nasion (cyjanotraniliprol, teflutryna), stosowanie granulatów w trakcie siewu (cypermetryna, teflutryna).
Ten artykuł pochodzi z wydania 04/2023
czytaj więcej