StoryEditor

Nowy szkodnik kukurydzy - skoczek afrykański

W Brazylii w maju tego roku służby inspekcyjne wykryły na kukurydzy nowego szkodnika tej uprawy w dwóch kolejnych stanach. To Leptodelphax maculigera, czyli skoczek afrykański.
30.10.2023., 12:10h
Leptodelphax maculigera, czyli skoczek afrykański. Żeruje nie tylko na kukurydzy, ale też na innych zbożach. Stany, w których go zaobserwowano, są największymi producentami zbóż w kraju.

Zobacz także: Zwalczanie chwościka po amerykańsku

Skoczek afrykański nowy szkodnik w Brazylii na kukurydzy Fot.  Dr Glauber Sturmer
Szkodliwość skoczka może spowodować obniżenie plonów zbóż nawet o 90%. Przenosi on szkodliwe dla roślin fitoplazmy (bakterie) oraz wirusy wywołujące pasiastość na zbożach.

Wywoływane przez patogeny choroby określane są jako kompleks karłowatości kukurydzy. Oprócz nowego gatunku za zbożach od dłuższego czasu występuje już skoczek kukurydziany i skoczek polny. Wszystkie gatunki są do siebie bardzo podobne i trudno je odróżnić. Dlatego też służby fitosanitarne zalecają takie same działania w stosunku do ochrony przed skoczkiem afrykańskim, jak przy tym kukurydzianym. Warto dodać, że skoczek afrykański występuje także na południu Europy.

Jacek Daleszyński
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 12:34