StoryEditor

Ploniarka zbożówka – jak rozpoznać? Jakie są objawy żerowania i zapobieganie

Gdy wysiewamy kukurydzę, zakładamy, że blisko 90–95% nasion szybko i równomiernie wykiełkuje i wyrosną z nich zdrowe rośliny. To od obsady zależy plon zielonki i energii na kiszonkę czy ziarna. Tymczasem od startu wegetacji czyhają na nie różne zagrożenia. W przeciwieństwie do większości gatunków uprawianych w naszym klimacie kukurydza nie jest zagrożona ze strony chorób odnasiennych czy odglebowych, ale przez szkodniki. Wpłynąć mogą one w pierwszej kolejności na obsadę poprzez eliminację zaatakowanych siewek. Drugorzędny, ale niewiele mniejszy wpływ szkodniki mogą mieć na kondycję młodych roślin i tempo ich wzrostu. Jak rozpoznać obecność ploniarki zbożówki w kukurydzy, jak zapobiegać i jak zwalczać?
05.04.2023., 14:04h
Niestety, w chwili zauważenia objawów żerowania szkodników, jest najczęściej zbyt późno na podjęcie działań ochronnych. Mimo to warto je poznać, aby w kolejnym sezonie podjąć działania zaradcze.

Ploniarka zbożówka - charakterystyka i objawy

Sprawca: larwy muchówki – ploniarki zbożówki.
Zewnętrzne objawy żerowania: placowy brak wschodów, zniekształcone siewki i starsze rośliny, liście sklejone w pączku, postrzępione liście, uszkodzony stożek wzrostu.
Miejsca częstego występowania: niezależnie od lokalizacji miejsca na polu i pola, częściej jednak po zbożach, szczególnie jarych i po kukurydzy.


Zobacz także: Drutowce w kukurydzy – Jak rozpoznać i jak zwalczać?

Ploniarka zbożówka - zapobieganie i zwalczanie

  • Zapobieganie: możliwie wczesny siew kukurydzy, unikanie siewu po zbożach i po kukurydzy, izolacja przestrzenna od upraw trwałych, użytków zielonych, traw nasiennych i ugorów.
  • Zwalczanie: brak obecnie zarejestrowanych insektycydów, stosowanie zapraw czy granulatów zarejestrowanych np. na drutowce pozwala przy okazji na ochronę przed wczesnym nalotem szkodnika.
fot. Tomasz Czubiński
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 13:03