StoryEditor

O włos od protestu. Co ustalili rolnicy z rządem?

Kwestia protestu organizacji rolniczych jest cały czas otwarta mówi NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidulanych po spotkaniu z Premierem Mateuszem Morawieckim. Strona rządowa zapewniła, że na przekazane przez rolników postulaty zostanie udzielona pisemna odpowiedź.
11.01.2023., 12:01h

We wtorek doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami NSZZ RI „Solidarność”, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna”, Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona” i Związku Zawodowego „Korona”.

- Ustalenia przełożą się na programy i przepisy – zapewnił po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Muller.

Co z napływem zboża z Ukrainy?

Głównym tematem rozmów był niekontrolowany napływ zbóż z Ukrainy. Organizacje rolnicze zaznaczyły, że ta sytuacja doprowadziła do tego, że polski rolnik nie jest w stanie sprzedać swojego zboża, bo magazyny firm są zapchane ziarnem ukraińskim. Wicepremier H. Kowalczyk podkreślił, że zboże z Ukrainy jest ewidencjonowane i kontrolowane oraz, że obecnie nie ma już takiej kategorii jak zboże techniczne.

- Pan Premier zobowiązał się, że Krajowa Administracja Skarbowa będzie kontrolowała TIRy ze zbożem, które mają tranzytem przejechać przez nasz kraj aby to zboże nie zostało u nas – mówił po rozmowach Tomasz Obszański przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” na antenie Radia Maryja.

Związkowcy zaproponowali też usprawnienie eksportu zbóż. W tym celu Krajowa Grupa Spożywcza powinna przejąć terminal w Świnoujściu, który jest  gotowy do takiego eksportu.Będzie program Locha Plus

Kolejnym tematem była odbudowa pogłowia trzody chlewnej.

– Padła deklaracja ze strony premiera i ministra rolnictwa, że będzie wprowadzony program Locha Plus, który pozwoli odbudować pogłowie trzody chlewnej - kontynuował T. Obszański.

Jak poprawić opłacalność produkcji rolnej?

Podniesiono także problem braku zapłaty za dostarczone płody rolne ze strony podmiotów, które zbankrutowały i nie uregulowały należności wobec rolników. Strona rządowa zadeklarowała, że taki fundusz zacznie działać jeszcze w tym roku.


Związkowcy podnieśli również kwestię zwiększenia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze z obecnych 1,2 zł/l do 2,4 zł/l. Ale strona rządowa podkreśliła, że obecna kwota zwrotu jest maksymalna na jaką pozwalają unijne przepisy.

AgroUnia nie mogła wejść na spotkanie?

Przedstawiciele AgroUnii od wielu tygodni alarmują o krytycznej sytuacji na rynku zbóż w okolicach Lubelszczyzny. Wielokrotnie zabiegali o spotkanie z premierem i ministrem rolnictwa. Jak podkreśla lider AgroUnii, zostali wykluczeni z możliwości uczestniczenia w spotkaniu.

- Takie spotkanie bez AGROunii to ustawka, ocieplanie wizerunku rządu. Politycy PiS-u od wielu miesięcy wiedzą o problemie na rynku zbóż i nic nie zrobili. Dziś spotykają się z „rolnikami” tylko po to, żeby zrobić sobie zdjęcie. Szkoda, że uczestniczą w tym związki, które chyba nie rozumieją, że mamy bardzo poważny problem i musimy działać natychmiast - mówi Michał Kołodziejczak. Lider AU zaznacza, że nie zamierza sprawy odpuścić. 

- Wykluczenie AGROunii z tych rozmów pokazuje, że rząd boi się siły AGROunii i traktuje nas jako zagrożenie polityczne. Unika spotkania z AGROunią, bo wie, że mamy argumenty, jesteśmy konsekwentni i nie boimy się wytknąć prawdy prosto w twarz - dodaje AU. 

wk

Fot. Fot. ZZR Korona/Piotr Muller (Twitter)

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 17:44