StoryEditor

Sprzedaż częściowo przetworzona: czy nadal będę rolnikiem ryczałtowym?

Rolnik ryczałtowy prowadzi gospodarstwo a także stawy karpiowe. Chce zacząć sprzedawać częściowo przetworzone produkty i zastanawia się, czy nie utraci statusu rolnika ryczałtowego? Na pytanie Czytelnika odpowiada nasz ekspert. 
15.09.2023., 09:09h

Sprzedaż częściowo przetworzonych produktów

Jestem rolnikiem ryczałtowym i posiadam kilka hektarów stawów karpiowych. Dotychczas sprzedawałem karpie w całości, jednak chciałbym rozpocząć sprzedaż filetów. Czy w tej sytuacji nadal będę mógł nadal być rolnikiem ryczałtowym?

Marek T. (woj. dolnośląskie)

Kiedy rolnik traci status ryczałtowego?

Istotna jest tutaj odpowiedź, czy sprzedaż filetów rybnych mieści się w definicji działalności rolniczej art. 2.1.15 ustawy o VAT – od 2 lat nie obowiązuje już załącznik nr 1 z wykazem produktów rolnych – [15) działalności rolniczej – rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również (…) chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie (…), a także świadczenie usług rolniczych].

Drugi warunek – kryterium produktu rolnego – [20) produktach rolnych – rozumie się przez to towary pochodzące z własnej działalności rolniczej rolnika ryczałtowego oraz towary, o których mowa w art. 20, ust. 1c i 1d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych]. Art. 20, ust. 1c uznaje: za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10, ust. 1, pkt 9 u...

Pozostało 30% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 17:46