StoryEditor

Dopłaty do nawozów: ponad 343 miliony trafiły do rolników!

Rozpoczęły się wypłaty dopłat do nawozów. Pierwsze pieniądze na konta rolników zostały przelane 11 września br. i tego dnia, jak podaj ARiMR 2,3 tys. rolników otrzymało blisko 29 milionów złotych. Dzień później Agencja podała, że kwota ta już wzrosła do 233 milionów złotych. Dziś jest to już 343 miliony złotych. 
13.09.2023., 08:09h
Przypomnijmy, że w ramach przeprowadzonego przez ARiMR naboru wniosków o przyznanie dopłat do nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) kupionych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r. rolnicy złożyli 351 tys. wniosków. 

343 miliony na kontach rolników

Jak wynika z informacji ARiMR na dzień 12 września 2023 roku dopłaty do nawozów otrzymało już 24 tys. rolników, a kwota która trafiła na ich konta to 233 miliony złotych. Kolejna aktualizacja pojawiła się dzisiaj popołudniu i na kontach rolników pojawiło się kolejne 110 milionów złotych, co łącznie daje - 343 miliony złotych, o czym poinformował minister rolnictwa, Robert Telus na swoim koncie w mediach społecznościowych. 


Jak naliczane są dopłaty do nawozów? 

Do wyliczenia wysokości wsparcia służy specjalny dwustopniowy algorytm.
Deklarowaną przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchnię upraw rolnych (nie większą niż 300 ha) ARiMR mnoży przez 500 zł (w przypadku upraw rolnych) bądź 250 zł (w przypadku łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania objętego PROW 2014–2020 za realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, w ramach których obowiązuje całkowity zakaz nawożenia).

Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów na jesień spadną? Ile kosztują nawozy na świecie, a ile w Polsce?
Następnie ustala się iloczyn liczby ton nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) i różnicy pomiędzy ceną za tonę tych nawozów zakupionych w określonym przepisami przedziale czasowym a średnią ceną danego typu nawozu mineralnego ogłoszoną w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyniki są porównywane, a mniejsza z otrzymanych kwot trafia do rolnika.

Kto może otrzymać dopłaty do nawozów? 

W zakończonym 31 lipca br. naborze wniosków o to wsparcie mógł się starać producent rolny będący mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem, któremu zagraża utrata płynności finansowej z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Od takiego rolnika przepisy wymagały również złożenia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. oraz posiadania numeru identyfikacyjnego nadanego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Przeznaczenie pomocy to dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez dokonanych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r. (wcześniej datą graniczną był 31 marca 2023 r.). Co istotne, podmiot sprzedający powinien prowadzić działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów, a rolnik musi dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające transakcję.
na podst. ARiMR
Fot: Sierszeńska
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:47