Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Jak zaoszczędzić na azocie w rzepaku? Pogotowie polowe TAP

Za chwilę 1. marzec i zgodnie z przepisami możemy podać azot, choć rolnicy nie są tak w gorącej wodzie kąpani, jak zazwyczaj, bo azot jest wyjątkowo drogi w tym roku. W czystym składniku 1 kg N rok temu kosztował to 3–3,5 zł/kg N, a dzisiaj w zależności od nawozu  kosztuje 8–9 zł! Czy możemy sobie w tym roku pozwolić na oszczędności w azocie?

dr Maria Walerowska22 lutego 2022, 16:02
Za nami bardzo ciepły i mokry styczeń oraz luty. W większości kraju wegetacja rzepaków ruszyła – widać przyrosty korzeni włośnikowych, aczkolwiek jest dość mokro i nie wszędzie można wjechać w pole. Dawka azotu zależy przede wszystkim od potencjału stanowiska – zakładanego plonu, od zawartości azotu mineralnego w glebie oraz od stopnia rozwoju roślin przed zimą. Rzepak na wytworzenie 1 tony plonu nasion (+ słoma) potrzebuje ok. 60 kg N, co oznacza, że przy plonie 4 t/ha rzepaku zapotrzebowanie rzepaku na azot wiosną wyniesie 240 kg/ha.

Jak zaoszczędzić na azocie?

Po pierwsze punktem wyjścia do oznaczenia dawki azotu w rzepaku na wiosnę, szczególnie w tym roku, powinno być oznaczenie zawartości azotu mineralnego w glebie. O wartość tę możemy pomniejszyć dawkę azotu na wiosnę. Próbki gleby pobieramy do ruszenia wegetacji, ale im wcześniej tym lepiej. Wyniki na teraz pobranych i wysłanych do analizy próbek gleby, uzyskacie zapewne po kilku tygodniach. Warto mimo wszystko to jednak zaplanować na polach przeznaczonych pod zasiew upraw jarych.
 
Kolejnym ważnym składnikiem, który wspomaga działanie i efektywność azotu jest siarka. I nawożenie siarką powinniście szczególnie pomyśleć w tym roku w kontekście zwiększenia efektywności azotu. Ile siarki potrzebuje rzepak? W tym odcinku Pogotowia polowego podpowiem Wam w jaki sposób jeszcze można zaoszczędzić na azocie i na co jeszcze zwrócić uwagę zanim na dobre ruszy wegetacja rzepaku.

Zobacz film! 


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)