StoryEditor

Jak zaoszczędzić na azocie w rzepaku? Pogotowie polowe TAP

Za chwilę 1. marzec i zgodnie z przepisami możemy podać azot, choć rolnicy nie są tak w gorącej wodzie kąpani, jak zazwyczaj, bo azot jest wyjątkowo drogi w tym roku. W czystym składniku 1 kg N rok temu kosztował to 3–3,5 zł/kg N, a dzisiaj w zależności od nawozu  kosztuje 8–9 zł! Czy możemy sobie w tym roku pozwolić na oszczędności w azocie?
22.02.2022., 14:02h
Za nami bardzo ciepły i mokry styczeń oraz luty. W większości kraju wegetacja rzepaków ruszyła – widać przyrosty korzeni włośnikowych, aczkolwiek jest dość mokro i nie wszędzie można wjechać w pole. Dawka azotu zależy przede wszystkim od potencjału stanowiska – zakładanego plonu, od zawartości azotu mineralnego w glebie oraz od stopnia rozwoju roślin przed zimą. Rzepak na wytworzenie 1 tony plonu nasion (+ słoma) potrzebuje ok. 60 kg N, co oznacza, że przy plonie 4 t/ha rzepaku zapotrzebowanie rzepaku na azot wiosną wyniesie 240 kg/ha.

Jak zaoszczędzić na azocie?

Po pierwsze punktem wyjścia do oznaczenia dawki azotu w rzepaku na wiosnę, szczególnie w tym roku, powinno być oznaczenie zawartości azotu mineralnego w glebie. O wartość tę możemy pomniejszyć dawkę azotu na wiosnę. Próbki gleby pobieramy do ruszenia wegetacji, ale im wcześniej tym lepiej. Wyniki na teraz pobranych i wysłanych do analizy próbek gleby, uzyskacie zapewne po kilku tygodniach. Warto mimo wszystko to jednak zaplanować na polach przeznaczonych pod zasiew upraw jarych.
 
Kolejnym ważnym składnikiem, który wspomaga działanie i efektywność azotu jest siarka. I nawożenie siarką powinniście szczególnie pomyśleć w tym roku w kontekście zwiększenia efektywności azotu. Ile siarki potrzebuje rzepak? W tym odcinku Pogotowia polowego podpowiem Wam w jaki sposób jeszcze można zaoszczędzić na azocie i na co jeszcze zwrócić uwagę zanim na dobre ruszy wegetacja rzepaku.

Zobacz film! 
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 13:38