Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny świń: dalej bez podwyżek!

Ten tydzień, podobnie jak poprzednie nie przyniósł wyczekiwanych zwyżek cen żywca. Okazuje się, że zastój cenowy jest okazją do obniżania stawek przez niektóre zakłady.
Jan Bromberek4 września 2020, 15:00
Mija kolejny już tydzień bez większych zmian na niemieckim rynku świń. Ta sytuacja nie wróży nic dobrego dla polskich producentów żywca. Skupujący już się chyba przyzwyczaili, że gdy w Niemczech nie ma podwyżek, to u nas muszą być obniżki. Nie inaczej było również w tym tygodniu. Gdy na VEZG po raz kolejny utrzymano niezmienianą do dwóch miesięcy stawkę na tuczniki w wysokości 1,47 euro/kg w klasie E niektóre zakłady ubojowe w Polsce obniżyły stawki przynajmniej o 10 gr/kg w rozliczeniach poubojowych.

Na szczęście były to tylko nieliczne firmy. Jak podkreślają skupujący przez ostatnich kilka dni na rynku było nieco więcej tuczników – mogło to wynikać z faktu, że część rolników wierzyła w niedawne prognozy o możliwych podwyżkach na skutek powolnego wznawiania handlu firm m.in. niemieckich z odbiorcami z Chin. Handel ten faktycznie rusza, jednak ceny na razie ani drgną, a tuczniki, żeby nie przerosły, trzeba było w końcu sprzedać. Jednak ta górka w zasadzie już zniknęła więc sytuacja powinna na dniach wrócić do normy, choć obecnie o normalności na rynku świń nie ma mowy. Ceny skupu nawet te maksymalne tylko niewiele przewyższają poziom 6 zł/kg w klasie E, a w rozliczeniach za żywiec 4,8 zł/kg jest trudnym do osiągnięcia poziomem. Niestety, wiele wskazuje na to, że na razie sytuacja cenowa na naszym rynku się nie zmieni.  jbr

Zobacz aktualne ceny skupu świń w Twojej okolicy - kliknij.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)