StoryEditor

Dopłaty do zbóż - ARiMR nie ogłasza naboru. MRiRW się myli w sprawie faktur?

Rozporządzenie wprowadzające dopłaty do zbóż dla rolników weszło w życie już 2 maja br. Minęły 2 tygodnie, a ARiMR nadal nie ogłosiło naboru wniosków. Tymczasem resort rolnictwa wywołał zamieszanie informacją dotyczącą faktur za sprzedane zboże.
14.05.2024., 17:58h

Panie Ministrze, gdzie te dopłaty do zbóż? Takie słowa można usłyszeć podczas rozmów z rolnikami w całej Polsce. Rozporządzenie Rady Ministrów  w tej sprawie zatwierdzone, podpisane i weszło w życie, ale naboru wniosków o dopłaty do zbóż ARiMR jeszcze nie ogłosiła. Co stoi na przeszkodzie?

Kiedy nabór wniosków o dopłaty do zbóż?

Rolnicy się niecierpliwią. Intensywnie szukają kupców na ziarno zbóż, by zdążyć ze sprzedażą przed 31 maja br. i z maksymalnie taką datą otrzymać fakturę od odbiorcy. Tylko wtedy bowiem mogą się starać dopłaty do zbóż i złożyć wniosek w ARiMR. Tyle, że Agencja naboru nadal nie ogłosiła. Czasu jest coraz mniej, bo przypomnijmy, że w rozporządzeniu widnieje zapis mówiący o tym, że nabór wniosków o przyznanie dopłat do zbóż w ARiMR potrwa do 5 czerwca br. Zostały więc raptem 3 tygodnie czasu, o ile nabór wniosków zostanie ogłoszony np. jutro lub pojutrze.

image

Dopłaty do zbóż: czy rolnik rolnikowi może sprzedać zboże i otrzyma wsparcie?

Co z tymi fakturami za sprzedane zboże?

Skoro o sprzedaży zbóż mowa, to musi być ona udokumentowana fakturą VAT lub VAT RR, którą trzeba będzie dołączyć do wniosku o dopłaty do zbóż. Jednak - jak pisaliśmy wczoraj - MRiRW wyjaśniło, że muszą one potwierdzać sprzedaż pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych, które zostały wystawione przez:

  • podmioty prowadzące działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż,
  • podmioty skupujące zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą.

Czy rolnik ryczałtowy może sprzedać zboże innemu rolnikowi ryczałtowemu?

Co istotne dla wielu rolników resort podaje, że rozporządzenie nie określa rodzaju faktur, co oznacza, że dopuszczona jest sprzedaż pomiędzy rolnikami ryczałtowymi udokumentowana fakturami.Tyle, że - jak zauważają doradcy z firmy Agraves - rolnik ryczałtowy nie może wystawiać faktury.

– Informacja przekazana przez ministerstwo rolnictwa jest zaskakująca i wygląda na pomyłkę. Wbrew stanowisku Ministerstwa rolnik ryczałtowy nie może wystawiać żadnej faktury – wyjaśnia Magdalena Rothe, księgowa Agraves. –  W rozliczeniach między takimi rolnikami wchodzą w grę ewentualnie rachunki, lecz ministerstwo nie uwzględniło ich w swoim stanowisku – dodaje.

image
Ważne zmiany w dopłatach bezpośrednich

Dopłaty bezpośrednie 2024: nowy ekoschemat i nowe płatności

Rolnicy sprzedadzą zboże tylko VAT-owcom?

Co w praktyce może oznaczać decyzja MRiRW i jakie może pociągnąć za sobą skutki? Tu także z odpowiedzią przychodzą doradcy Agraves.

– Negatywny skutek może być taki, że rolnicy nie będą chcieli sprzedawać zboża innym rolnikom ryczałtowym. Przy takim stanie rzeczy w praktyce nie będą w stanie otrzymać faktury, która upoważniałaby ich do dopłat do zboża. Dlatego nie można wykluczyć, że rolnicy będą chętni sprzedawać towary jedynie podmiotom będącymi czynniki płatnikami VAT – wyjaśnia Mikołaj Baum, prawnik Agraves.

image

Dopłaty bezpośrednie 2024: rolnicy złożyli ponad 600 tys. wniosków

Jakie są stawki dopłat do zbóż? 

Oto wysokość stawek dopłat do zbóż w przypadku sprzedaży tego ziarna w okresie od dnia:

1)     1 stycznia do dnia 10 marca 2024 r. przez producentów rolnych, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą, wynosi:

a)     1 080 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy,

b)     740 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych;

2)     11 marca 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. przez producentów rolnych, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą, wynosi:

a)     1 620  zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy

b)     1110 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Wysokość pomocy nie może przekroczyć iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych:

1)     do której producent rolny złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027;

2)     stanowiącej iloraz liczby ton pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych wynikającej z dokumentów, o których mowa w ust. 7, i liczby:

a)     5,4  – w przypadku pszenicy,

b)     3,7  – w przypadku żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Suma powierzchni upraw objętych wsparciem nie może być większa niż 300 ha.

image

Młody rolnik 2024: wypłata premii nawet po 1,5 roku! Jakie zmiany?

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 03:52