StoryEditor

Ukraina wstrzymuje eksport pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski!

Nowy minister rolnictwa Robert Telus udał się dziś na granicę polsko-ukraińską aby na własne oczy zobaczyć jak wygląda obecnie tranzyt zboża z Ukrainy do Polski oraz przeprowadzić inspekcję służb mundurowych, które nadzorują wjazd ziarna do Polski. Spotkał się też ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim, a efektem spotkań są ustalenia o czasowym wstrzymaniu eksportu przez Ukrainę pszenicy, rzepaku, kukurydzy i słonecznika.
07.04.2023., 17:04h
Zanim jednak minister Telus udał się na granicę spotkał się rano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z premierem Mateuszem Morawieckim, któremu zdał relację z wczorajszego spotkania ze służbami mundurowymi, które są odpowiedzialne za nadzór nad tranzytem produktów rolnych przez Polskę. Przedstawił też premierowi Morawieckiemu harmonogram dalszych działań związanych z kontrolą importu zbóż z Ukrainy.
W godzinach południowych Robert Telus był już na granicy polsko-ukraińskiej w Doruhusku, gdzie rozmawiał z przedstawicielami Straży Granicznej o kontroli produktów rolno-spożywczych, które wjeżdżają do Polski z Ukrainy.

Robert Telus i Mykoła Solski o problemie napływu ukraińskiego zboża do Polski


Następnie szef resortu rolnictwa spotkał się z ukraińskim ministrem rolnictwa Mykołą Solskim, z którym rozmawiał o problemie nadmiernego importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski. 
Podczas spotkania szef ukraińskiego resortu rolnictwa zgodził się na propozycję Polski, aby mocno zrewidować eksport zbóż do Polski.

Pszenica, rzepak, kukurydza i słonecznik nie będą wjeżdżać do Polski


W efekcie tych rozmów Ukraina Mykoła Solski zgodził się na to, aby Ukraina do 30 czerwca br. wstrzymała się z eksportem do Polski pszenicy, rzepaku, kukurydzy i słonecznika. Przez Polskę mają tylko przejeżdżać transporty tranzytowe przeznaczone do krajów trzecich.Jak będą realizowane ustalenia dotyczące szczegółowych kontroli granicznych?


Ta wiadomość wydaje się bardzo dobra dla rolników, ale wszystko zależy od szczegółów tych zobowiązań. Obaj ministrowie ustalili, że zboże, które ma tranzytem przejeżdżać przez Polskę będzie plombowane i szczegółowo kontrolowane. Ten aspekt w ostatnich miesiącach kulał, więc jest tu potrzebna niezwykła mobilizacja wszystkich służb mundurowych i państwowych instytucji, aby to założenie zrealizować. Te szczegóły tranzytu i nadzoru na nowych zasadach mają się pojawić po Świętach Wielkanocnych.

Fot. MRiRW/Twitter
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 00:50