Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Cylindrosporioza roślin kapustowatych – jak to rozpoznać, jakie są objawy?

Obrazek

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku zwykle ma dwa cele: regulację pokroju rośliny oraz zwalczanie chorób liści. W tym roku w wyniku zimowego uderzenia wiosny rośliny rozwijały się także w styczniu. Cylindrosporioza roślin kapustowatych. Jakie daje objawy i jak rozpoznać?

Tomasz Czubiński6 marca 2023, 12:58
  • Sprawca Cylindrosporiozy: stadium płciowe – Pyrenopeziza brassicae, stadium konidialne – Cylindrosporium concentricum.

Jakie są objawy Cylindrosporiozy?

Na liściach powstają szare lub białawe plamy, wokół których pojawiają się koncentrycznie ułożone białe punkty – cętki. Są to białe skupienia zarodnikowania, tzw. acerwulusy. Po pewnym czasie skórka w miejscu plam pęka. Porażone liście ulegają deformacji, żółkną i z czasem zamierają. Na łodygach występują podłużne, jasnobrunatne plamy, o chropowatej, popękanej powierzchni, z ciemną obwódką.  • Zapobieganie niechemiczne: wybór mniej podatnych odmian, zmianowanie z kapustowatymi nie częściej niż co 4 lata, przyspieszenie mineralizacji resztek pożniwnych, zwalczanie samosiewów rzepaku i chwastów kapustowatych, unikanie w międzyplonach roślin kapustowatych.
  • Zwalczanie chemiczne: choroba klimatu wilgotnego, zabiegi konieczne, jeżeli występowała w latach poprzednich.

Zobacz także: Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła – jak to rozpoznać?


Więcej informacji znajdziesz: Atlas chorób roślin rolniczych dla praktykówPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 03/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)