StoryEditor

Czy warto sklejać strąki grochu?

Firmy handlowe przekonują do zakupu środków, które zapobiegają pękaniu strąków grochu. Czy warto je stosować?
31.05.2024., 09:00h

Czy warto sklejać strąki grochu?

Preparaty z tej grupy, tzw. sklejaczy zawierają polimery, gumy i inne elastyczne substancje, które zastosowane na strąki (i łuszczyny) tworzą na nich warstwę. Jej zadaniem jest zwiększenie odporności owoców na samoistne pękanie. Strąki dzięki nim też mniej chłoną wodę, co przy ich wysychaniu nie wywołuje tak dużego napięcia mechanicznego.

Zobacz także: Jakie dopłaty do materiału siewnego dostanie rolnik w 2024 roku?

Jednak w normalnych warunkach strąki grochu nie powinny samorzutnie otwierać się aż do żniw. Dlatego w większości przypadków nie ma potrzeby dodatkowego ich wzmacniania.

Czasem jednak warunki pogodowe powodują, że strąki łatwiej się otwierają. Ma to miejsce np. gdy groch kwitnie i zawiązuje strąków w długim czasie, np. na zachwaszczonych plantacjach lub gdy po suszy następuje fala opadów. Wówczas część strąków jest już dojrzała, a część jeszcze zielona. Zanim dojrzeją te późniejsze, jeszcze zielone, to najstarsze mogą pękać. Warunki takie są także w rejonach o dużych wahaniach wilgotności między dniem i nocą (np. nad zbiornikami wodnymi, w strefie wilgotnej bryzy morskiej). Tam stosowanie sklejaczy wydaje się zasadne. Jednak trzeba pamiętać, że zastosowanie tych środków pod koniec wegetacji to także dodatkowy wjazd z opryskiwaczem w pole i wymuszone pękanie strąków wzdłuż ścieżek przejazdowych. Zatem im szersza belka opryskiwacza, tym straty podczas tego zabiegu mniejsze.

image

Wysyp odmian soi - Krajowy rejestr i wyniki PDO

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 17:47