StoryEditor

Dlaczego ptaki atakują jeden rzepak, a drugiego nie?

Pytanie Czytelnika: Zauważyłem znaczną różnicę uszkodzeń przez ptaki dwóch sąsiednich pól rzepaku – na jednym łuszczyny były masowo pootwierane i zniszczone, podczas gdy na sąsiednim nie. Jaka jest tego przyczyna?
19.06.2023., 08:06h

Przyczyn może być kilka – od wczesności odmiany, przez jej smakowitość dla ptaków, ale najprawdopodobniej powodem były występujące w łuszczynach szkodniki.

Ptaki potrafią wyczuć w łuszczynie żerujące larwy

Ptaki zjadają nasiona rzepaku raczej punktowo i nie jest on dla większości gatunków szczególnym przysmakiem. Jednak jeśli w nich występują tłuste larwy owadów, szczególnie pryszczarka i chowacza, to dużo gatunków ptaków w poszukiwaniu białka zwierzęcego chętnie otwiera opanowane przez szkodniki łuszczyny. Ptaki w większości mają stosunkowo słaby smak, ale za to doskonały węch i potrafią wyczuć, że w łuszczynie są żerujące larwy. Wówczas rozdziobują takie organy i niszczą je, a nasiona się osypują. Widok dwóch sąsiednich, diametralnie różnych plantacji nie jest niczym szczególnym. Po prostu na jednej nie udało się skutecznie zwalczyć szkodników, a na drugiej ich nie ma w łuszczynach.

Zobacz także: Co uprawiać na polu, na którym wystąpiła zgnilizna twardzikowa?

fot. Czubiński

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 13:22