StoryEditor

Uprawa grochu - kalkulacja kosztów i dopłat

W całej UE zwiększone zainteresowanie uprawą strączkowych, w tym grochu, wywołane zostało m.in. różnymi programami wsparcia. Jednak zdrowy rozsądek wskazuje, że liczyć powinniśmy głównie na plon, a dopłaty powinny być jedynie wsparciem. Jak to jest z grochem?
09.05.2024., 09:30h

Podnoszone podczas ostatnich protestów rolników hasła, aby skupić się na opłacalności bezpośredniej produkcji rolniczej, a nie oczekiwanie na łaskę lokalnych czy unijnych władz, spełnią się, jeżeli cena skupu pomnożona przez plon pokryje koszty prowadzenia plantacji. Niestety, jeśli przeanalizuje się plony strączkowych, okazuje się, że są one grupą upraw o bardzo niestabilnym plonowaniu. Przyczyną tego nie jest tylko pogoda, ale często popełniane błędy oraz inwestowanie nie tam, gdzie jest rzeczywista potrzeba.

Cena skupu strączkowych

Drugi element, czyli cena skupu strączkowych, w tym grochu, uzależniona jest od ceny śruty sojowej. Na tę ostatnią wpływa poziom zbiorów w Ameryce Południowej oraz... cena ropy naftowej. Na huśtawce tych ekonomicznych zależności muszą znaleźć się rolnicy i podjąć decyzję o siewie i poziomie inwestowania w groch. Nie jest to łatwe.

Zobacz także:Wspólny siew kukurydzy i fasoli – jakie są plusy takiej uprawy?

Niezależnie od cen śruty sojowej, trzeba dążyć do opłacalnego pl...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. maj 2024 08:44