StoryEditor

Wysyp odmian soi - Krajowy rejestr i wyniki PDO

Po mokrej jesieni i zalanych oziminach pozostało wiele nieobsianych pól. Do późnych wiosennych siewów nadaje się soja – gatunek bardzo cenny paszowo i dla płodozmianu. Jest też w czym wybierać, gdyż Krajowy rejestr odmian soi szybko się wzbogacił, a walory wielu z nich prezentują wyniki badań PDO.
Agnieszka Osiecka
COBORU Słupia Wielka
17.05.2024., 08:30h

Sezon wegetacyjny 2023 był kolejnym, w którym obok rodzimych roślin bobowatych grubonasiennych, we wszystkich rejonach kraju w sieci badawczej COBORU testowano odmiany soi. Badania odbywały się w różnych zakresach i dotyczyły:

  • 26 odmian ubiegających się o wpis do Krajowego rejestru (KR) w roku 2023;
  • 38 odmian – zarejestrowane i z Katalogu wspólnotowego (CCA), które przyjęto do systemu porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO), na którego podstawie tworzy się Listy odmian zalecanych do uprawy w poszczególnych województwach (patrz mapa);
  • 7 odmian z katalogu CCA w ramach doświadczeń rozpoznawczych, które dotychczas w Polsce nie były sprawdzane. One z kolei, w przypadku uzyskania minimum dwuletnich bardzo dobrych wyników wartości gospodarczej – świadczącej o ich przydatności do uprawy na terenie naszego kraju – mogą zostać włączone w kolejnych latach do badań PDO.

Zobacz także: Wczesny siew soi, mimo przymrozków okazał się sukcesem [REPORTAŻ VIDEO]

Dobry sezon wegetacyjny dla soi

Ubiegły rok był dla upraw so...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Agnieszka Osiecka<br/>COBORU Słupia WielkaAgnieszka Osiecka
COBORU Słupia Wielka
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 04:33