StoryEditor

Ziemia z obciążoną hipoteką

Pytanie: Zamierzam kupić działkę obciążoną hipoteką na ok. 100 tys. zł. Ustalona cena  wynosi jednak 60 tys. zł. Czy można taką działkę kupić?
26.02.2016., 13:02h

Odpowiedź: Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości lub określonym prawie, będące zabezpieczeniem wierzytelności. Wierzyciel może, z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami, dochodzić swej należności z przedmiotu obciążonego hipoteką. Istotne jest, że właściciel nieruchomości obciążonej nie musi być dłużnikiem, by możliwe było egzekwowanie z niej długu. Innymi słowy wierzyciel hipoteczny może skierować egzekucję do obciążonej hipoteką nieruchomości, choćby dłużnik nie był jej właścicielem.

Obciążenie hipoteczne na nieruchomości nie uniemożliwia jej nabycia, a często może okazać się korzystne i opłacalne. Nabywca gruntu przejmuje jednak na siebie ryzyko, że w przypadku niewywiązania się przez dłużnika ze zobowiązania zabezpieczonego hipoteką, albo sam pokryje dług, albo nieruchomość zostanie zajęta przez komornika. Przed nabyciem takiej nieruchomości należy uzyskać od wierzyciela, na rzecz którego ustanowiona jest hipoteka, oświadczenia o wysokości zadłużenia oraz o wyrażeniu zgody na wykreślenie hipoteki po spłaceniu długu. Bez tych dokumentów należy odradzić zakup nieruchomości. Również w p...

Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 13:49