Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Deszczują, bo nawóz się nie rozpuszcza

Obrazek

Deszcz nie padał od ponad miesiąca. Tak sucho o tej porze roku już dawno nie było. Brakuje wody szczególnie w wierzchniej warstwie gleby, a to powoduje, że nawozy zastosowane w oziminach nie rozpuszczają się.

Jacek Daleszyński28 marca 2022, 13:09

Po roślinach ozimych nie widać jeszcze niedoborów wody. Rośliny wyraźnie rozpoczęły już wegetację, a pierwsze dawki azotu zdążyły się rozpuścić. Gorzej jest niestety z drugą dawką azotu w rzepaku ozimym. Nawóz wciąż leży na glebie i się nie rozpuszcza, bo gleba jest całkowicie wyschnięta. Dlatego niektórzy z rolników, którzy dysponują deszczownią decydują się na podlanie rzepaku nie dla uzupełnienia wody w glebie, ale właśnie dla przyspieszenia rozpuszczania nawozu.

Rozpuścić i wpłukać

Zdjęcie przedstawia rzepak deszczowany w ostatnią niedzielę dawką 20 litrów/m2. Jak mówi właściciel plantacji dawka może mogłaby być mniejsza, ale chodzi nie tylko o rozpuszczenie nawozu, ale też o jego przemieszczenie w strefę korzeniową roślin. Deszczu bowiem raczej nie widać na horyzoncie. Co prawda na połowę obecnego tygodnia prognozy przewidują opady, ale do 2 mm. Od takiej ilości wody nawóz tylko się rozpuści, ale już nie przemieści tam, gdzie ma działać.

Bez skrępowania deszczownie wyciągają też warzywnicy. Przejeżdżając przez regiony warzywne można już zaobserwować pracujące deszczownie nawadniające obsiane w tym roku pola. Teraz jest to niewielka dawka wody tylko na wschody, jeśli jednak deszcz nie będzie padać dłużej to właściwe i główne nawadnianie może się rozpocząć w tym roku wyjątkowo szybko.

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)