StoryEditor

FAO: Światowe zbiory zbóż będą większe o 14 mln ton

Najnowszy, wrześniowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds.Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), podwyższył o 14 mln ton szacunki globalnej produkcji zbóż w sezonie 2014/2015. Tym samym, łącznie z ryżem, w bieżącym sezonie produkcja zbóż na świecie ma wynieść 2 512 mln ton.
28.09.2014., 20:09h

Zbiory pszenicy szacowane są przez FAO na poziomie 716 mln ton. Pomimo gorszych zbiorów w Kanadzie, USA i Australi, produkcja w krajach Unii Europejskiej, na Ukrainie i w Rosji pozwoliła na podniesienie prognoz zbiorów tego ziarna.

FAO podniosła także o 8 mln ton przewidywalne plony zbóż paszowych ogółem, które mają wynieść 1 295 mln ton. Główną przyczyną zmiany tej prognozy są nadzwyczaj dobre perspektywy dla zbiorów kukurydzy w USA. Natomiast całkowite zużycie zbóż w bieżącym sezonie ma wynieść 2 465 mln ton, a zapasy końcowe są prognozowane na poziomie 616 mln ton.

W zakresie przewidywania wzrostu produkcji zbóż na świecie w sezonie 2014/2015 prognozy FAO pokrywają się z ostatnimi raportami USDA i Strategie Grains, które także zostały zaktualizowane we wrześniu br. To między innymi publikacje tych szacunków miały wpływ na gwałtowne spadki cen zbóż na światowych giełdach. Wprawdzie krajowy rynek zbóż zareagował na te zmiany z opóźnieniem, niemniej jednak od ok. 2 tygodni spadkowy trend cen zbóż nadal się utrzymuje, co zaczyna spędzać sen z powiek polskim rolnikom. Nadchodzący tydzień przyniesie odpowiedź na pytanie, czy czekają nas dalsze spadki cen skupu. bcz

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 06:46