StoryEditor

Ceny zbóż stabilne

Mijający tydzień nie przyniósł większych zmian w cennikach krajowych podmiotów skupujących. Ceny pozostają stabilne, chociaż ich poziom nie satysfakcjonuje rolników.
29.08.2014., 14:08h

Na rynku łatwiej o ziarno paszowe niż konsumpcyjne. To cecha charakterystyczna dla tegorocznych zbiorów. Zboże nie spełnia wymaganych parametrów, by móc trafić do skupu jako konsumpcyjne, a przez to jest znacznie tańsze. Różnice między cenami ziarna paszowego i chlebowego sięgają lokalnie nawet 100 zł netto na 1 tonie. A to rolnicy odczuwają mocno w swoich kieszeniach.

Niemal identyczne są średnie ceny skupu pszenżyta i jęczmienia paszowego, które kształtują się na poziomie 460 – 480 zł netto za 1 tonę. Podobny poziom trzymają ceny skupu żyta konsumpcyjnego, choc są region w kraju, gdzie za tonę tego ziarna trzeba zapłącić nawet 550 zł.

W zachodniej i północnej Polsce w ostatnim czasie wzrosły ceny ziarna kukurydzy, co niewątpliwie jest efektem zarówno wzmożonego popytu za naszą zachodnią granicą, jak też i prognozami tegorocznych zbiorów kukurydzy, które zostały obniżone z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe oraz wczesne żerowanie larw omacnicy prosowianki. bcz

Aktualne ceny skupu zbóż w kraju.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 07:07