Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

LOZ owsa – rekomendacja odmian dla województw

Obrazek

Polska jest dość mocno zróżnicowanym obszarem pod względem warunków uprawy roślin, zwłaszcza analizując je od południowego zachodu po północny wschód kraju. Rolnicy powinni zatem dobierać odmiany, w tym owsa, dostosowane do lokalizacji gospodarstwa. Wykazy te prezentują Listy odmian zalecanych do uprawy (LOZ).

Janusz Biernacki28 lutego 2023, 10:21
Zmienność warunków uprawy w Polsce wynika to z różnego czasu wegetacji – jej rozpoczęcia i zakończenia – zmienności glebowej, czy lokalnych warunków pogodowych w poszczególnych porach roku. Dlatego też uzyskiwane plony, także w badaniach PDO, różnią się, zależnie od rejonu kraju.
Prezentowane w publikacjach COBORU lub w materiałach prasowych wyniki plonowania poszczególnych odmian są średnią z doświadczeń prowadzonych przez COBORU w stacjach i punktach doświadczalnych w całym kraju. Przedstawiają ich potencjał plonowania, jednak nie uwzględniają zmienności rejonowej. Dlatego przy wyborze odmiany do siewu warto skorzystać z Listy Odmian Zalecanych (LOZ) dla poszczególnych województw, które m.in. ułatwiają dobór stabilnie plonującej odmiany w danym rejonie kraju oraz pozwolą ograniczyć koszty uprawy (patrz tabela; źródło COBORU).
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)