Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Dr Marek Reich: W zbożach można zaoszczędzić średnio 56 kg, a w kukurydzy 76 kg azotu dzięki BlueN

Tuż przed odbywającą się w ramach VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu sesji „Organizacja i Zarządzanie” i prelekcji „BlueN Niebieska Rewolucja – jako alternatywne źródło azotu” rozmawialiśmy z doktorem Markiem Reichem, managerem ds. rozwoju nowych produktów PUH Chemirol Sp. z o.o.

Karol Pomeranek14 grudnia 2022, 09:00
Dr Juliusz Urban: Panie dyrektorze, chciałbym zapytać o absorbowanie wolnego azotu. To jest zjawisko znane od lat. Bakterie brodawkowate współpracujące z roślinami motylkowymi – wydaje się, że nie ma tutaj rewolucji... 


Dr Marek Reich: Dzisiaj będę mówił o Methylobacterium symbioticum, która to bakteria jest w BlueN®. Bakteria wykorzystuje wolny azot atmosferyczny za pomocą nitrogenazy. I to jest jakby część wspólna zjawiska. Jednak Methylobacterium symbioticum występuje w nadziemnych częściach rośliny i właśnie tam zachodzi ten proces. Dlatego jest to endofit, który współpracuje z rośliną, z elementami zielonymi, zasiedla fyllosferę, niezależnie od gatunku rośliny – wyjaśnił dr Reich.
Dr Juliusz Urban: Rozumiem, że ideą jest zaoszczędzenie nawożenia azotowego. Pytanie – ile dzięki temu możemy zaoszczędzić na nawożeniu w zbożach? Co na to manager ds. rozwoju nowych produktów PUH Chemirol Sp. z o.o.?

Dr Marek Reich:
Jeśli chodzi o zboża, to doświadczenie europejskie i polskie wdrożeniowe pokazują, że możemy zaoszczędzić minimum 30 kg azotu, ale średnio nawet 56 kg w zbożach. A w kukurydzy 76 kg, a niektóre doświadczenia pokazują, że nawet ponad 100 kg.

Koniecznie obejrzyj cały wywiad!


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)