StoryEditor

Ostatni dzwonek na wybór odmiany zbóż ozimych do siewu

Wrzesień i październik to standardowy czas siewów zbóż ozimych. Jednym z podstawowych czynników sukcesu w uprawie jest wybór właściwej odmiany, dostosowanej m.in. do warunków rejonu uprawy. Ich zestaw prezentują listy odmian zalecanych do uprawy w poszczególnych województwach, tzw. LOZ.
24.09.2021., 12:09h

Tworzenie List Odmian Zalecanych (LOZ) i ich coroczną aktualizację prowadzi Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Wykazy te są z kolei przygotowywane na podstawie krajowych wyników badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, koordynowanych przez COBORU.

Dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, jaką odmianę wybrać lub w celu sprawdzenia poprawności tej decyzji, co ułatwi prowadzenie uprawy i ograniczy koszty produkcji, publikujemy te listy dla wszystkich gatunków zbóż ozimych (patrz tabele; źródło: COBORU).

 

 Warto zauważyć, że o uniwersalności niektórych odmian pod względem warunków uprawy świadczy m.in. ich rekomendacja w większości województw. Z kolei nowe odmiany, zwykle zalecane są w mniejszej ich liczbie. Wynika to często z ograniczonej ilości dostępnego w handlu materiału siewnego oraz etapu zdobywania popularności.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 02:52