Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Elektroniczne książki leczenia zwierząt już od 2024 roku!

Obrazek

Pozyskiwanie wiarygodnych i porównywalnych z innymi krajami członkowskimi danych o zużyciu antybiotyków u zwierząt - to podstawowy cel wprowadzenia w naszym kraju elektronicznych książek leczenia zwierząt. Ponadto system, który już jest przygotowywany, ułatwi dostęp online do danych o zakupie i sposobie rozdysponowania leków organom nadzorującym zakłady leczenia zwierząt.

Anna Kurek26 lipca 2021, 08:00

Komisja Europejska wydała rozporządzenie, zgodnie z którym kraje członkowskie stopniowo mają się dostosowywać do wymogów monitorowania fizycznego zużycia antybiotyków w gospodarstwach. Wprowadzenie w Polsce elektronicznej książki leczenia zwierząt ma rozpocząć zbieranie danych z ferm odnośnie do zużycia leków.

 

– W pierwszej kolejności, czyli do 28 stycznia 2024 r., dane te będą zbierane ze zużycia u świń, bydła, kur i indyków. Do 2027 r. od pozostałych zwierząt gospodarskich, a od 2030 r. również w odniesieniu do zwierząt towarzyszących – mówi Artur Zalewski (One Health Consulting).

 

W naszym kraju system, który maksymalnie zautomatyzuje zbieranie danych z poziomu gospodarstw, jest na etapie tworzenia. Jego celem jest pozyskiwanie wiarygodnych i porównywalnych z innymi krajami członkowskimi danych o zużyciu antybiotyków u zwierząt. Ponadto system ułatwi też dostęp online do danych o zakupie i sposobie rozdysponowania leków organom nadzorującym zakłady leczenia zwierząt.

 

Zalewski wspomniał również o tym, że od 21 kwietnia br. w UE obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady – tzw. ustawa o zdrowiu zwierząt, która nakłada na producentów obowiązek podpisania z lekarzem weterynarii kontraktu na usługi lekarsko-weterynaryjne. Jednak ze względu na COVID-19 prace nad aktami wykonawczymi w krajach członkowskich są opóźnione i będzie trzeba jeszcze na nie poczekać.

 


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)