StoryEditor

Szpital w chlewni, czyli jak zorganizować miejsce izolacji świń?

Wraz z naszym ekspertem – Grzegorzem Chrostowskim – prezentujemy kilka prostych kroków dla zapewnienia zwierzętom komfortu podczas rekonwalescencji. 
26.05.2021., 15:05h
Słabsze i bardziej podatne na choroby czy urazy osobniki zdarzają się w każdej populacji. Nie ma reguły, czy są to zwierzęta wolno żyjące, czy hodowlane. W naturze słabsze osobniki są eliminowane ze stada, niedopuszczane do kopulacji lub następuje naturalna selekcja, m.in. zabicie przez zwierzęta drapieżne.

Zwierzęta gospodarskie są całkowicie uzależnione od człowieka. W fermach, w których utrzymuje się trzodę chlewną, najważniejszym celem hodowcy jest posiadanie zwierząt zdrowych, o wysokim potencjale rozrodczym i szybko rosnących. W interesie producenta jest dbanie o zdrowie świń, bo tylko takie zwierzęta odwdzięczają się wysokim wskaźnikami produkcyjnymi. Jak w każdym środowisku, również w chlewni dochodzi do urazów, spadku odporności, zachorowań. Dlatego w chlewniach powinny znaleźć się miejsca odseparowania wymagających tego świń.

Projektując fermę, nie zawsze uwzględnia się dodatkowe metry na izolatki. To jest poważny błąd. Pomieszczenia te powinny stanowić nieoderwalny i podstawowy element każdej fermy. Można takie miejsce zorganizować w obrębie jednej komory lub też stworzyć oddzielne pomieszczenie tzw. szpitalne, co ...
Pozostało 24% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:17