StoryEditor

Produkcja ziemniaka chipsowego - szybki i efektywny zbiór bez strat

W produkcji ziemniaka chipsowego kluczem do efektywnej produkcji jest wysoka, wręcz jak sami producenci podkreślają, wyśrubowana jakość, której głównym wyznacznikiem jest zawartość suchej masy w bulwach. Jak ją uzyskać?
20.09.2023., 12:09h
- Uprawiam 150 ha ziemniaków, 130 ha na chipsy i 20 ha jadalnych. Niestety, w ostatnich latach okna pogodowe i optymalne warunki do zbioru są coraz węższe. Dlatego priorytetem dla mnie są szybki zbiór i sprawny załadunek oraz szybkie zapełnienie dwóch przechowalni o łącznej pojemności 5 tys. ton. – podkreśla Gerhard Nowak, prezes spółki Pol-Las w Lasowicach Małych (pow. kluczborski, woj. opolskie).– W całym gospodarstwie na tyle się dosprzętowiliśmy, że mamy bardzo wydajne sprzęty, zarówno do uprawy gleby, jak i nawożenia oraz ochrony czy załadunku ziemniaków. Wąskim gardłem był zbiór, ponieważ zapełnienie przechowalni 3,5 tys. ton 2-rzędowym kombajnem trwało 2 tygodnie. Szukałem kombajnu 4-rzędowego, który zapewniłby odpowiednią wydajność, ale dopasowanego do mojej technologii i rozstawu międzyrzędzi co 90 cm. Nie było to proste. W końcu okazało się, że moje oczekiwania spełnia samobieżny kombajn 4-rzędowy firmy Ploeger – mówi prezes spółki Pol-Las.

Nietania zabawka

Jak sam podkreśla, 3 lata temu był to niemały wydatek, ponieważ kombajn kosztował 650 tys. euro. Jednak jego wydajność pozwala na zasypanie tej samej ...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 16:42