StoryEditor

Jak wypadły 1. Ogólnopolskie Targi Ziemniaczane na Opolszczyźnie?

Produkcja ziemniaka, a szczególnie jego rynek, jest wymagający i stawia wysoko poprzeczkę producentom. Przede wszystkim jest ona wyspecjalizowana i wymaga szczególnej dbałości nie tylko o wysokość plonu, ale i o jego jakość. Skąd pomysł na specjalistyczną branżową imprezę i jakie plany na przyszłość ma jej organizator – Stowarzyszenie Polski Ziemniak – w rozmowie z jego Prezesem – Kamilem Maniakiem.
06.09.2023., 10:09h
– Idea, która przyświecała organizacji tego spotkania branżowego jest bardzo świeża – mówi Kamil Maniak, Prezes Stowarzyszenia Polski Ziemniak. Chcieliśmy skupić się na stronie merytorycznej – uprawie gleby, wyborze odmiany, ochronie, nawożeniu, zbiorze i konfekcjonowaniu czy przechowywaniu, ale także handlowaniu ziemniakiem. Celem było spotkanie uczestników branży i wymiana doświadczeń, ale także nawiązanie kontaktów biznesowych. Jest to pierwsza edycja i myślę, że bardzo udana i możemy być zadowoleni. Zarówno z liczby wystawców branżowych (prawie 80 firm), jak i odwiedzających targi, którzy mimo deszczowej pogody pierwszego dnia targów nie zawiedli i licznie przybyli. 

90 odmian ziemniaka

Na poletkach można było zobaczyć prawie 90 odmian ziemniaka, można było zobaczyć, jak w warunkach polowych tego roku odmiany radziły sobie z presją parcha, ponieważ w Gronowicach (podobnie, jak i w wielu regionach kraju w tym roku) na początku sezonu brakowało wody. Oprócz poletek odmianowych znalazły się także poletka z programami ochrony i nawożenia zaproponowanymi na ten rok przez firmy chemiczne i dystrybutorów na tej odmianie chipsowej. 

- Dzięki uprzejmości gospodarza imprezy – Pana Gerharda Nowaka, Prezesa spółki Pol – Las z Lasowic Małych, który udostępnił nam także 8 ha pola z ziemniakami jadalnymi, odbyły się także pokazy pracy kombajnów, przyczep przeładowczych, pryzmowników i koszy przeładowczych – wyliczał Kamil Maniak.

Więcej w naszym filmie!
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 01:04