StoryEditor

Rosną plony ziemniaków, także dzięki PDO. Jaką odmianę wybrać?

Po trudnej pogodowo jesieni ub.r. wielu rolników nie zrealizowało zaplanowanych siewów ozimin. Pozostawiony większy areał do upraw jarych, to np. szansa na wzrost powierzchni nasadzeń ziemniaka, która w ostatnich latach bardzo zmalała. Wybór odmiany podpowiadają natomiast wyniki badań PDO.
NASI AUTORZY
dr Tomasz Lenartowicz
Joanna Paczocha
COBORU Słupia Wielka
20.02.2024., 08:30h

W minionym sezonie wegetacyjnym spośród podstawowych grup roślin rolniczych najwyższą opłacalność odnotowały rośliny okopowe, tj. ziemniak i burak cukrowy. Sytuacja na rynku zbóż i rzepaku jest wciąż niestabilna i bardzo zmienna w latach. Także słonecznik, który miał być alternatywą w płodozmianie też nie do końca się sprawdził, w czym zwłaszcza w minionym roku mocno zawiniła pogoda.

image

Rys. 1. Powierzchnia uprawy i plony ziemniaka

FOTO: Fot. Biernacki

Przebadano 29 odmian jadalnych ziemniaka

Chcąc dostarczyć producentom aktualnych informacji o wartości gospodarczej przynajmniej części odmian ziemniaka z Krajowego rejestru, COBORU corocznie testuje je w ramach systemu PDO. Ostatnie dwa sezony wegetacyjne pozwoliły przetestować 29 odmian ziemniaka jadalnego i 19 skrobiowego. W pierwszej grupie, wśród 7 odmian bardzo wczesnych, po 40 dniach od pełni wschodów wysokimi plonami handlowymi wykazały się rodzime odmiany: Impresja, Werbena i Surmia. Nie zawiodły też holenderska Riviera, dając najwyższy wynik – 205 dt/ha (tab. 1.).

image

pdo plon ziemniaków

FOTO: tap

W 2023 r. po zakończeniu wegetacji najwyższym potencjałem plonowania wykazała się natomiast krajowa Impresja. Niestety, dostępność jej materiału sadzeniakowego jest ograniczona, o czym świadczy niewielka w tym roku powierzchnia plantacji nasiennych, tj. zaledwie 5,4 ha. Optymalny przebieg warunków pogodowych sprawił, że w ubiegłym sezonie wegetacyjnym odmiana ta plonowała w niektórych miejscowościach powyżej 700 dt/ha.

Zobacz także: Trudny sezon przechowalniczy dla ziemniaków

image

Chociaż powierzchnia uprawy ziemniaka w Polsce jest obecnie niewielka, wynosi ok. 182 ty. ha, roślina ta jest cennym elementem płodozmianu i przynosi zwykle wysokie profity producentom.

FOTO:

Z kolei w grupie odmian wczesnych w dwuleciu 2022 i 2023 przetestowano 9 odmian. Pod względem ugruntowanej u konsumentów jakości konsumpcyjnej bulw na uwagę zasługuje niemiecka odmiana Vineta, jednak jej plon w 2023 r. w porównaniu z pozostałymi odmianami nie był wysoki. Dobre wyniku uzyskały natomiast polskie odmiany, np. Gwiazda, Michalina i Lawenda, wykazujące się wysoką wartością kulinarną i kształtnymi bulwami, o płytkich oczkach, które plonują powyżej 500 dt/ha. Gwiazda w doświadczeniach PDO w województwie śląskim dała plon 777 dt/ha.

Dość dużym mankamentem odmian wczesnych jest niska odporność na najgroźniejszy patogen, tj. sprawcę zarazy ziemniaka. Większość odmian ma w tej cesze noty w przedziale 2–3, w skali 9-stopniowej, jedynie Magnolia i Hetman mają nieco wyższe oceny, odpowiednio 4,5 i 4. Wśród odmian wczesnych Magnolia wyróżnia się także wysoką zawartością skrobi (tab. 2.). Z kolei odmiany typu sałatkowego (AB) reprezentują w tym zestawieniu Hetman i Vineta.

image

PDO cechy użytkowe ziemniaków

FOTO: tap

Odmiany średnio wczesne ziemniaka

W grupie odmian średnio wczesnych ziemniaka dużym plonem wyróżniły się rodzime odmiany Astana, Jurek, Mazur oraz Tajfun. Warto podkreślić, że Tajfun w typie konsumpcyjnym ogólnoużytkowym do lekko mączystego (B–BC) można uznać za odmianę uniwersalną w uprawie, ze względu na walory smakowe oraz podwyższoną skrobiowość. Dzięki temu może być wykorzystana także w przemyśle skrobiowym.

Wysokim plonowaniem w ocenianym dwuleciu cechowała się również średnio późna odmiana Jelly, a w sezonie 2022 dobrze wypadła Otolia.

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
NASI AUTORZY<br/>dr Tomasz Lenartowicz<br/>Joanna Paczocha<br/>COBORU Słupia WielkaNASI AUTORZY
dr Tomasz Lenartowicz
Joanna Paczocha
COBORU Słupia Wielka
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. kwiecień 2024 07:03