StoryEditor

Trudny sezon przechowalniczy dla ziemniaków

Ubiegłoroczne zbiory ziemniaka prowadzono przy bardzo różnej, zwykle niesprzyjającej pogodzie, zwłaszcza w końcówce sezonu. Niestety, odbija się to na kondycji przechowywanych bulw.
15.02.2024., 08:06h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Europlant o problemach w hodowli ziemniaka
  • Przygotowanie do składowania ziemniaków
  • HZ Zamarte -  sadzeniaki odmian jadalnych i do przetwórstwa spożywczego
  • Chronić przed obiciem bulw
  • Farm Frites - Zbiory w branży przetwórczej ziemniaka
  • Ograniczyć straty przechowalnicze
  • Onix - skup i konfekcja ziemniaków
  • Dobra skórka i jakość
  • McCain - ważna jest długość bulw, ich s.m. i kolor smażenia

Miniony sezon zbioru ziemniaków przebiegał w skrajnych warunkach pogodowych, zarówno pod względem temperatury, jak i wielkości opadów. W niektórych dniach września odnotowano temperatury powyżej 30°C w dzień i ok. 20°C w nocy, do jej spadków ok. 5°C. Natomiast w 2. dekadzie października i listopada wystąpiły przygruntowe przymrozki i mrozy, w przedziale od –0,5°C do –7,5°C. Z kolei suma opadów w sierpniu wyniosła 100,6 mm, stanowiąc 152% normy, jednak ich rozkład przestrzenny był bardzo zróżnicowany – dużo więcej wody spadło w zachodniej części kraju. We wrześniu suma wyniosła zaledwie 22,4 mm, tj. 39% normy. Dwa kolejne miesiące były natomiast skrajnie wilgotne. W październiku spadło 75,5 mm (162% normy), a najwięcej w Wielkopolsce i w centrum kraju. W listopadzie średnia suma wyniosła 70,4 mm, tj. 177%, z czego najwięcej w szerokim pasie od Opola po Gdańsk, z maksimum w rejonie Torunia.

Zobacz także: Rynek ziemniaków w nachodzącym sezonie

Jak uporały się z tymi problemami hodowle, firmy przetwórcze czy dystrybutorzy? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy kilku przedstawicieli tych branż z róznych rejonów kraju.

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 00:07