StoryEditor

Sadzeniaki na sztuki - produkcja minibulw

Na rynku, nie tylko krajowym, brakuje sadzeniaków – zwłaszcza kwalifikatów wysokiego stopnia. Do ich produkcji wykorzystuje się np. minibulwy. Kupowane na sztuki wysadza się na polu do dalszej reprodukcji, zachowując m.in. wysoki rygor fitosanitarny.
29.09.2023., 12:09h
Udana uprawa ziemniaków wymaga zdrowych sadzeniaków, dlatego zdecydowałem się na ich pionierską produkcję polową z minibulw, na razie na powierzchni 0,5 ha. Zacząłem wytwarzać materiał najwyższych stopni przedbazowych i bazowych odmian firmy HZPC, która merytorycznie pilotuje tę działalność – mówi Łukasz Haase, plantator z północy Polski. Specjalistyczna plantacja nasienna wymaga także oficjalnego nadzoru fitosanitarnego. Prowadzi ją lokalny oddział WIORiN, lustrując wszystkie etapy produkcji polowej oraz badając zdrowotność roślin i wytworzonego materiału sadzeniakowego.

Procedura próbobrania i badań zdrowotności

Jednak na temat urzędowego badania zdrowotności zebranych bulw na tym etapie rozmnażania gospodarz ma odrębne zdanie.

Zobacz także: Kiedy wapnować pole pod uprawę ziemniaka?
– Czuję się pokrzywdzony, gdyż z sadzeniaków przedbazowych PB I, których nie wprowadzam do obrotu, ale w 100% będę wysadzał w kolejnym sezonie na swoich polach, muszę oddać do badania aż ponad 400 szt. tego cennego surowca. Na zachodzie Europy, u producenta sadzeniaków, który zebrał PB I, prób na choroby kwarantannowe nie pobiera się. Pobi...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. maj 2024 09:51