StoryEditor

Jak zwalczyć rolnice?

Po upalnym lecie rośnie zagrożenie przez gąsienice rolnic. Problem w tym, że nie ma bezpośrednich metod ich zwalczania w ziemniaku.
25.09.2023., 14:09h
Gąsienice rolnic należą do szkodników glebowych o jednosezonowym cyklu rozwoju. Wynika stąd, że nie są to owady, tak jak pędraki czy drutowce, związane ze stanowiskiem – tam gdzie ich dotychczas nie było, mogą się pojawić niezapowiedziane.

Uszkodzenia bulw przez gąsienice rolnic mogą być małe lub znaczne, ale zawsze obniżają jakość handlową plonu. 
Owady te mają skłonność do pojawiania się w gradacjach, czyli masowo co kilka lat. Jednak bardzo trudno przewidzieć, kiedy nastąpi taka sytuacja z przynajmniej trzech powodów:
  • jako owady dorosłe są zdolne do aktywnego lotu i mogą pojawić się punktowo bez wcześniejszego masowego rozwoju w danym miejscu;
  • jest to grupa kilku gatunków, o nieco odmiennym cyklu rozwojowym (np. rolnica zbożówka składa jaja w czerwcu i w sierpniu, a kilka innych zwykle w czerwcu);
  • zmiany klimatyczne, w tym ocieplenie oraz także zmiana siły kierunków wiatrów, powodują, że pojawienie owadów jest mniej przewidywalne.

Szkodliwość rolnic w ziemniaku

Szkodliwość rolnic w ziemniaku polega na wygryzaniu przez gąsienice jamek w bulwach. Mogą powodować...
Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 09:58