StoryEditor

Ekoschemat Dobrostan zwierząt: 70% rolników popełniło błędy we wnioskach. Do kiedy można je poprawić by nie stracić dopłat?

Hodowcy bydła, którzy popełnili błędy we wnioskach dobrostanowych będą mogli poprawić je do 5 lutego 2024 roku w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ Plus). Na podstawie analizy danych stwierdzono, że błędy popełniło 70% rolników, co wykluczało ich z otrzymania premii dobrostanowej.
27.12.2023., 22:05h

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027 zwane „rozporządzeniem dobrostanowym”.

Zmiany na wniosek rolników

W związku z sygnałami przekazanymi przez izby rolnicze, na podstawie analizy danych ARiMR stwierdzono, że w 2023 roku, który jest pierwszym rokiem wdrażania w Polsce płatności dobrostanowych do bydła rzeźnego, wśród ok. 32 tys. rolników ubiegających się o wsparcie dobrostanowe do opasów ok. 70% nie określiło kierunku użytkowania swoich zwierząt lub mogło popełnić błędy w tym zakresie.

- W tej sytuacji istnieje ryzyko wykluczenia z płatności dobrostanowej w ramach wariantu Dobrostan opasów bydła, któremu zapewniono podwyższone warunku dobrostanu oraz warunki i wymogi zgodnie z zapisami rozporządzenia dobrostanowego, a wobec których w wymaganym rozporządzeniem dobrostanowym terminie nie zgłoszono w systemie IRZ przeznaczenia tych zwierząt do opasu – napisało ministerstwo rolnictwa o Ocenie Skutków Regulacji.

Jakie błędy we wniosku popełnili rolnicy?

W wariancie Dobrostan opasów w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt, wsparcie skierowane jest do rolników realizujących podwyższone (wykraczające ponad obowiązujące normy i powszechnie stosowane praktyki) warunki chowu bydła przeznaczonego do produkcji mięsa. W rozporządzeniu określono, że opas to samiec lub samica bydła domowego, mające poniżej 18 miesięcy życia, przeznaczone do opasu i utrzymywane z przeznaczeniem do produkcji mięsa. Płatność dobrostanowa w ramach wariantu Dobrostan opasów jest przyznawana w oparciu o dane zawarte w komputerowej bazie danych prowadzonej w ramach systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (systemu IRZ), do zwierząt spełniających definicję opasa.

W systemie IRZ, w odniesieniu do bydła można określić między innymi kierunek użytkowania:

  • mięsno - opasowy,
  • mleczno – opasowy,
  • opasowy.

Określenie jednego z tych kierunków wyraźnie wskazuje zwierzę, które zgodnie z definicją opasa, kwalifikuje się do płatności w ramach wariantu Dobrostan opasów. Tymczasem wielu rolników ubiegających się o to wsparcie nie określiło kierunku użytkowania swoich zwierząt lub mogło popełnić błędy w tym zakresie.

Jakie zmiany w przepisach?

Rekomendowanym rozwiązaniem jest zmiana rozporządzenia dobrostanowego poprzez wprowadzenie przepisu, który umożliwi rolnikom uzupełnienie lub korektę w systemie IRZ kierunku użytkowania bydła z uwzględnieniem przeznaczenia tych zwierząt do opasu w terminie do 5 lutego 2024 roku.

Proponuje się również, aby w odniesieniu do zwierząt ubitych, które nie miały w systemie IRZ określonego kierunku użytkowania lub kierunek ten został określony bez uwzględnienia przeznaczenia tych zwierząt do opasu, przyznać płatność w ramach wariantu Dobrostan opasów, w przypadku gdy rolnik w 2023 roku zawnioskował o ten rodzaj płatności. Natomiast w przypadku zwierząt sprzedanych proponuje się, aby rolnik wnioskujący o Dobrostan opasów złożył oświadczenie o opasaniu tego bydła w gospodarstwie do czasu sprzedaży.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 07:37