StoryEditor

Pstrągi z Zielenicy - hodowla ryb w Polsce

Pstrąg tęczowy z każdym rokiem zyskuje na popularności. Wie coś o tym Anna Skowrońska, która od ośmiu lat pośród obszarów Natura 2000 z powodzeniem prowadzi hodowlę tych ryb. Pstrągi z Zielenicy cieszą się uznaniem szefów kuchni w całej Polsce.
01.04.2024., 09:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Efekt śnieżnej kuli - przetwórnia w Zielelnicy
  • Od ikry po kawior
  • Pstrąga tęczowego wszyscy znają, a złocistego?
  • Jak karmione są pstrągi?
  • 100% na polski rynek

Od 2016 roku rozwinęłam taką moją Zielenicę. Natomiast gospodarstwo rybackie po rodzicach, którzy byli z wykształcenia ichtiologami, przejęłam już w 2000 roku – opowiada Anna Skowrońska, która z wykształcenia jest ekonomistką i jak sama przyznaje, nigdy nie myślała, że będzie pracowała w rybactwie, ponieważ sama hodowla ryb nie była czymś, co ją porywało.

image
wizytówka gospodarstwo Zielenica
FOTO: Sierszeńska

– Stąd pojawiła się koncepcja sprzedaży pstrąga przetworzonego do restauracji – dodaje rolniczka. Pomysł wypalił! Dzisiaj pani Anna hoduje 300 ton tej ryby rocznie, a największym wyróżnieniem dla gospodarstwa jest to, że restauracje, które mają gwiazdkę Michelin, pracują na ich produkcie.

Efekt śnieżnej kuli - przetwórnia w Zielelnicy

Sukces gospodarstwa zapoczątkowała budowa w 2017 roku przetwórni w Zielenicy, którą rolniczka postawiła z pomocą funduszy unijnych.

image
Wędzenie pstrąga w gospodarstwie rybackim Zielenica, czy to filetu na zimno, czy ryby na gorąco, odbywa się raz w tygodniu.
FOTO: Fot. Sierszeńska

– Współpraca z Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie też zaowocowała. Brałam udział w imprezach pod ich agendą, tj. np. dożynki prezydenckie, czy serwowanie pstrąga w ogrodach prezydenckich. W ten sposób zaczęłam poznawać branżę restauracyjną, najpierw na terenie Szczecina, później Kołobrzegu i tak efektem śnieżnej kuli rozwinęła się działalność gospodarstwa – mówi hodowczyni pstrąga z Pomorza. Obecnie zatrudnia ok. 20 osób.

Mówiąc gospodarstwo ma na myśli dwa obiekty, zlokalizowane w bliskiej odległości – w Lejkowie, gdzie na bazie źródlanej, wypływającej prosto z ziemi wody, inkubuje się ikrę i hoduje narybek oraz w Zielenicy, gdzie hoduje się ryby wielkości konsumpcyjnej i jest wspomniana przetwórnia. W sumie 80 stawów na 80 ha.

– W Lejkowie hodujemy ryby do 100 g. Następnie przewożone są do Zielenicy, gdzie prowadzony jest odchów do ryby handlowej i łososiowej dużej – podkreśla rolniczka.

Od ikry po kawior

Gospodarstwo rybackie Zielenica samodzielnie rozmnaża pstrągi. Tarło przypada na okres zimowo-wiosenny.

– Od grudnia do marca pozyskujemy ikrę. Część trafia do dalszego rozrodu, a część przeznaczamy na kawior – mówi Skowrońska. A jak wygląda tarło? W okresie godowym wybiera się 2–3-letnie samce i samice. Od samców pobiera się mlecz, a od samic ikrę, które się łączy. Zapłodniona ikra trafia do aparatów lęgowych.

– Pstrągi lęgną się 40 dni w specjalnych małych basenikach, na krateczkach, w temp. 9°C. Do jednej kratki wrzuca się 1,5 litra ikry, z czego lęgnie się ok. 50–60%. Puste jajka zasysa się pipetą i wyrzuca – mówi właścicielka gospodarstwa. Wskazuje, że 10% wielkości ryby to jaja, czyli jeśli samica waży 3 kg, to ikra stanowi 300 g.

Po tych 40 dniach, gdy pstrągi pozbędą się jajka, w zależności od wagi, trafiają do kolejnych basenów. Gdy ryby osiągną 10 g, z iście laboratoryjnych warunków lądują na kilka tygodni w zadaszonych basenach zewnętrznych, a następnie sortowane są do stawów. Zagęszczenie ryb w stawie w Zielenicy to ok. 50 kg/m3.

– Pstrągi tęczowe, które sprzedajemy w całości, hodujemy do 300–400 g (ok. 5 miesięcy w stawie). Natomiast ryby, które przeznaczone są na filety łososiowe, są barwione paszą z astaksantyną z beta-karotenem i rosną do 1,5–2 kg. Całość – od ikry do gotowego produktu – zamyka się w cyklu dwuletnim – zwraca uwagę rolniczka.

Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 10:43