StoryEditor

Ubój w gospodarstwie – jakie są zasady i kto może go przeprowadzać?

Trwają szkolenia dla rolników, po których otrzymują certyfikat, że mogą przeprowadzać ubój gospodarski. Jest duże zainteresowanie takimi szkoleniami w Powiatowych Inspektoratach Weterynarii. Czego uczą się na wykładach rolnicy i jakie to stwarza możliwości?
29.02.2024., 14:17h

Izba Rolnicza w Opolu wspólnie z Inspekcją Weterynaryjną zorganizowały kolejne szkolenie dotyczące uboju w gospodarstwie oraz zagrożenia w związku afrykańskim pomorem świń i grypą ptaków. Uczestniczący w szkoleniu rolnicy otrzymali zaświadczenia i dowiedzieli się, jakie zasady muszą być spełnione, aby ubój odbywał się zgodnie z prawem.

- Władze wprowadziły możliwość hodowli świń w innym rygorze i możliwość ubijania ich na własne potrzeby. Nie można tego mięsa wprowadzać do obrotu, nie można nim handlować – mówi Jerzy Karol Prażuch, lekarz weterynarii z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Opolu. Szkolenia organizowane przez Inspekcję są darmowe, a każdy uczestnik otrzymuje certyfikat który daje możliwość uboju:

  • Bydła do 12 miesiąca
  • Świń,
  • Owiec do 12 miesiąca,
  • Kóz do 12 miesiąca,
  • Drobiu,
  • Królików,
  • Nutrii,
  • Ptaków bezgrzebieniowych (strusi)

- Ubój można przeprowadzić na terenie własnego gospodarstwa. Trzeba przeprowadzić ubój w taki sposób, aby zwierzę nie cierpiało. Uśmiercenie należy przeprowadzić podczas znieczulenia całkowitego, a więc zniszczenie centralnego układu nerwowego i wykrwawienie. Po tym wykładzie fachowcy już będą wiedzieli dlaczego trzeba postępować, tak aby zwierzę nie cierpiało, a po drugie żeby surowiec, jakim jest mięso spełniało wysokie normy jakości.

Ubój gospodarski (ASF i grypa ptaków)

- Dzisiaj przedstawiłem hodowcom kwestie zwalczania ASF oraz grypy ptaków, najnowsze informacje z Europy i najnowsze podejście do tek kwestii. Jeżeli spojrzymy na ASF, to mamy dobrą sytuacją, bo nie mamy choroby u świni domowe, jesteśmy w obszarze różowym. Mamy ogniska tylko u dzików. W tamtym roku mieliśmy 500, teraz 250. Wydaje się, że choroba jest w odwrocie, ale raczej nie, trzeba wzmóc działania aby to opanować. Jeżeli chodzi o grypę ptaków, to mieliśmy w tym roku dwa ogniska na fermach komercyjnych – mówił Marek Wisła, powiatowy lekarz weterynarii z Prudnika.

Jak podkreślił, ubój gospodarski jest możliwy również w strefie różowej, po zgłoszeniu do PIW taka świnia jest badana przed i po uboju i mięso można wykorzystać we własnym zakresie. Rolnicy mogą sprzedawać mięso jedynie jeśli mają zarejestrowany Rolniczy Handel Detaliczny lub MOL.

Zobacz więcej w filmie!

dr M. Drożdż

Mariusz Drożdż
Autor Artykułu:Mariusz Drożdż
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 13:53