StoryEditor

Dlaczego ceny nawozów na światowym rynku rosną? Jaka jest relacja cen nawozów do produktów rolnych?

Dynamiczny wzrost oraz duża zmienność cen gazu to jedna z przyczyn wzrostu cen nawozów na rynku światowym. Co jeszcze wpływa na ceny nawozów? Jaka jest relacja kosztów ponoszonych na nawozy, a cen produktów rolnych?
21.06.2024., 10:06h

W ostatnim artykule pisaliśmy o udziale Polski w światowym imporcie i eksporcie nawozów. Więcej o tym można przeczytać TUTAJ: Udział Polski w światowym imporcie i eksporcie nawozów.

Dzisiaj natomiast pozostaniemy w strefie kosztów i czynników, które wpływają na zmiany cen nawozów. 

Co ma wpływ na zmiany cen nawozów w Polsce?

Istotny wpływ na zmiany cen nawozów w Polsce ma to, co dzieje się na rynku światowym. Od początku roku 2021, aż do kwietnia 2022 r. ceny nawozów w handlu międzynarodowym odznaczały się wyraźnym trendem wzrostowym. Następnie ceny weszły w trend spadkowy, by w maju 2024 roku indeks cen nawozów wyniósł 108 pkt – jest to spadek o 29% rok do roku i wzrost 33% w porównaniu do lipca 2020 roku. Ceny samych fosforytów a maju 2024 roku były aż o 83% wyższe niż w lipcu 2020 roku.

Ceny nawozów azotowych mocno w górę, za to nawozy NPK nawet 300 zł taniej!

Jakie są tendencje na krajowym rynku nawozów?

W Polsce od początku 2021 roku aż do września 2022 roku obcerowaliśmy systematyczny, comiesięczny wzrost cen. Jak zaznaczył Arkadiusz Zalewski podczas szkolenia "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie" najszybsze tempo wzrostu cen miesiąc do miesiąca to październik 2021 oraz marzec, sierpień i wrzesień 2022. Od października 2022 roku zaczynaliśmy odczuwać trend spadkowy.

W kwietniu 2024 r. średni spadek cen nawozów rok do roku wyniósł 26,2%:

  • potasowych – 32,7%
  • azotowych – 31,3%
  • NPK – 21,2%

Ale ceny w kwietniu 2024 roku nadal były średnio o prawie 70% wyższe niż ceny nawozów 3 lata temu.

image
Ceny nawozów w Polsce i ich zmiany
FOTO: IERiGŻ PIB na podstawie Banku Światowego i niepublikowanych danych GUS

Ceny nawozów na krajowym rynku

Średnioroczne ceny nawozów w 2022 roku były aż o 108% wyższe rok do roku, jeżeli mowa o samych azotowych ten wzrost wynosił 140,2%.

- Dla porównania w 2022 roku średni wzrost cen środków produkcji i usług rok do roku wyniósł 39,4% w tym np. nośników energii 59,4%, pasz 28,6%, maszyn 26,8%, nawozów wapniowych 23,2%, a pestycydów 11,7% - Zalewski.

W 2023 roku odnotowaliśmy spadek cen nawozów o 9,6% w relacji rok do roku. Spadek ten jednak nie dotyczył superfosfatów oraz nawozów NPK. Od stycznia do kwietnia 2024 roku ceny nawozów obniżyły się o 28% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

image
Ceny nawozów w Polsce
FOTO: opracowanie IERiGŻ na podstawie GUS

Relacja cen produktów rolnych, a cen nawozów

W głwnej mierze popyt na nawozy mineralne uzależniony jest od ich cen detalicznych, ale także od relacji cenowych z cenami płodów rolnych.

Najnowsze ceny zbóż i rzepaku: 

Jest to czynnik, który warunkuje sytuację ekonomiczną gospodarstw, a także wpływa na opłacalność wykonania zabiegu nawożenia mineralnego.

Od początku drugiej połowy 2021 roku, tempo wzrostu cen nawozów było zdecydowanie szybsze niż w przypadku cen produktów rolnych, co wpływało na pogorszenie się opłacalności nawożenia. Teraz jednak ta tendencja się stopniowo poprawia.

image
Wskaźniki zmian cen nawozów i cen skupu produktów rolnych
FOTO: IERiGŻ PIB na podstawie GUS

Bernat Patrycja na podstawie materiałów ze szkolenia "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie" prowadzonego przez Wiolette Wrzaszcz i Arkadiusza Zalewskiego.

Fot: canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 20:24