StoryEditor

Ceny nawozów azotowych mocno w górę, za to nawozy NPK nawet 300 zł taniej!

Na rynku nawozów na świecie dużo się dzieje. Egipt wstrzymuje produkcje, Chiny eksport, a to wszystko wpływa na ceny mocznika, które w ostatnim czasie, zamiast spadać, rosły. Ile kosztują nawozy w czerwcu?
19.06.2024., 11:19h

Czym spowodowany jest wzrost cen mocznika w czerwcu? 

Ceny mocznika zaliczyły gwałtowny wzrost w od początku czerwca, kiedy to zapowiadana była zupełnie inna tendencja – spadkowa.

Zobacz także: Ceny nawozów azotowych w GÓRĘ! Ile kosztuje saletra i mocznik w czerwcu?

Jak donoszą analitycy i handlowcy przewidywane są przerwy w dostawach gazu w Egipcie w dużych zakładach produkcyjnych mocznika. To z kolei doprowadziło w zeszłym tygodniu do kolejnego gwałtownego wzrostu cen tego nawozu.

Ma to wpływ na rynki światowe, ponieważ Egipt był czwartym co do wielkości eksporterem mocznika w 2022 r.

Drugim ważnym czynnikiem jest to, że Chiny wstrzymują eksport mocznika. Kraj ten chciałyby zbudować krajowe dostawy, aby obniżyć ceny i zapewnić odpowiednie dostawy dla chińskich gospodarstw. Przypomnijmy, że Chiny były w 2022 r. dziewiątym co do wielkości eksporterem mocznika. 

Ten tydzień jednak może trochę odwrócić sytuację, ponieważ na światowym rynku nawozów, widać lekkie obniżki cen mocznika

Obecnie popyt cenowy w portach załadunkowych na Bliskim Wschodzie spada o około 5 do 336 USD za tonę. W Egipcie ceny również spadły o prawie ...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 01:25