StoryEditor

Darmowe nawozy od USAID dla ukraińskich rolników

W nadchodzącym sezonie rolnym 2024-2025 rolnicy będą mieli możliwość otrzymać od Stanów Zjednoczonych pomoc w postaci darmowych nawozów, co ma wesprzeć produkcję rolną w regionie.
15.06.2024., 19:00h

Ta pomoc jest skierowana do ponad 3300 ukraińskich rolników. Jest to część inicjatywy AGRI-Ukraina, wspieranej przez rząd Stanów Zjednoczonych poprzez program USAID AGRO.

USAID AGRO: Bezpłatne nawozy dla ukraińskich rolników

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy pomoc ta ma na celu wsparcie producentów rolnych w obliczu trudności związanych z prowadzeniem prac polowych w regionach frontowych oraz tych, które pozostały wolne od okupacji. W ramach programu przewidziano dystrybucję 6,6 tysiąca ton nawozów. Każdy z kwalifikujących się uczestników programu może liczyć na otrzymanie do dwóch ton tego cennego surowca.

Zobacz też: Unia Europejska mierzy się z fałszywym miodem

Rejestracja do programu odbywa się za pośrednictwem Państwowego Rejestru Agrarnego (SAR). Chociaż okres składania wniosków został wyznaczony na dni od 11 do 25 czerwca 2024 roku, proces ten będzie trwał do momentu wyczerpania dostępnych środków pomocy.

image

Japoński koncern działa coraz prężniej - Sumitomo Chemical

Kto kwalifikuje się do programu, by otrzymać bezpłatne nawozy?

Kryteria kwalifikacyjne są jasno określone. Pomoc skierowana jest do rolników z obwodów dniepropietrowskiego, donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego, sumskiego, charkowskiego, chersońskiego oraz czernihowskiego (z wyłączeniem terenów tymczasowo okupowanych). Ci rolnicy mogą aplikować o bezpłatne nawozy, jeśli uprawiają od 5 do 500 hektarów ziemi. Rząd USA przyznaje od 1 do 2 ton nawozu w zależności od wielkości areału.

Ponad 7 tysięcy ukraińskich rolników skorzystało z pomocy USIAD AGRO

Warto zaznaczyć, że w poprzednim sezonie – między grudniem 2023, a styczniem 2024 – program USAID AGRO dostarczył nawozy mineralne ponad 7680 rolnikom na Ukrainie, co pozwoliło na przeprowadzenie prac polowych na obszarze ponad 460 000 hektarów.

Ogólnie, w ramach inicjatywy USAID AGRI-Ukraina w 2023 roku i na początku 2024 roku ponad 14 000 ukraińskich producentów rolnych otrzymało wsparcie w postaci nawozów mineralnych.

Mkh na podst. Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy, kmu.gov.ua

Fot. Bernat

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 06:06